pies bokser na co choruje

Pies bokser na co choruje?

Pies bokser na co choruje?

Boksery to przyjazne lecz jednocześnie uparte, energiczne psy. Są bardzo łagodne, ale łatwo się rozpraszają. Jako żywy, ciekawski pies bokser potrzebuje stanowczego, metodycznego szkolenia posłuszeństwa od wczesnego wieku, aby ujarzmić jego niewyczerpaną energię. Metody szkolenia jednak nie powinny być rozkazujące, a wychowawca niecierpliwy.

Spis Treści
    Add a header to begin generating the table of contents

    Pies bokser pochodzenie rasy

    Pies Bokser – na co choruje? Bokser to rasa powstała poprzez skrzyżowanie mastifa i buldoga.  Początkowo była wykorzystywana do szczucia i walk z bykami. Została w XIX wieku udoskonalona w Niemczech, które zostały patronem tej rasy.

    Pies bokser wygląd

    Wygląd zewnętrzny: pies Bokser mierzy 53,5 – 63,5 cm i waży 24,5-34 kg. Jest silny i dobrze umięśniony, ma krótką kufę, długi i muskularny ogon oraz zwisające i przyległe do głowy uszy. Liniejąca sierść jest sztywna, krótka nieco kłująca w dotyku i prawie nie wymaga pielęgnacji (poza okazjonalnym szczotkowaniem). Umaszczenie może być pręgowane z białym albo rude z białym. Kot Ragdoll – jaki jest?

    pies bokser na co choruje

    Charakterystyka rasy

    Pies bokser na co choruje? Boksery to przyjazne lecz jednocześnie uparte, energiczne psy. Są bardzo łagodne, ale łatwo się rozpraszają. Jako żywy, ciekawski pies bokser potrzebuje stanowczego, metodycznego szkolenia posłuszeństwa od wczesnego wieku, aby ujarzmić jego niewyczerpaną energię. Metody szkolenia jednak nie powinny być rozkazujące, a wychowawca niecierpliwy. Bokser bywa nieufny w stosunku do obcych i niekiedy wykazuje agresję wobec ludzi, czy psów (szczególnie samce do samców). Codzienna porcja ruchu jest mu niezbędna; pies ten jest wspaniałym partnerem do biegania i lubi zajęcia zręcznościowe. Pies Bokser – na co choruje?

    Do domu z dziećmi
    polecany jako towarzysz dla starszych dzieci 66%
    Zdrowotność
    skłonność do wielu chorób, krótkowieczne 46%
    Pielęgnacja
    nie wymagają szczególnej pielęgnacji 29%

    Cechy psa boksera

    Bokser zazwyczaj dobrze obchodzi się z dziećmi, jednak należy zachować czujność, by ten silny pies nie przewrócił i nie wyrządził krzywdy małym dzieciom. Niedelikatne traktowanie, siłowanie się czy gonitwy nie są wskazane.

    Bokser, którego nie chroni obfity włos, potrzebuje koca albo posłania do leżenia. Nie posiada w ogóle tłuszczu na ciele – dlatego łatwo marznie i nie czuje się dobrze w zimnym klimacie. 

    Pies Bokser – na co choruje? Psy te, zaliczane do ras brachycefalicznych są podatne na dolegliwości układu oddechowego (syndrom BOAS) . Mają skłonność do chrapania i kichania, często się ślinią. Mają tendencję do skrętów żołądka, często cierpią na choroby serca. Zazwyczaj żyją jedynie 10-12 lat.

    Najlepszy dom dla psa boksera

    pies bokser na co choruje

    Pies bokser na co choruje?

    Pies bokser na co choruje? Pies rasy bokser wymaga domu z ogrodzonym podwórkiem. Opiekun powinien być aktywnym, silnym, kompetentnym przewodnikiem, który ma czas i cierpliwość, aby socjalizować i ćwiczyć tego energicznego i często upartego psa. Dzieci mogą przebywać z psem pod warunkiem, że mu nie dokuczają. 

    Osoby ceniące wygodę lub powolne powinny unikać tej rasy. Do opiekowania się bokserem nie nadają się też osoby: nerwowe, ostrożne, władcze lub potulne. Osobom pobłażliwym trudno jest kierować bokserem, mogą zatem wychować psa, któremu brak pewności siebie. Osoby starsze lub niepełnosprawne powinny zrezygnować z chęci opiekowania się tym potężnym i aktywnym psem. Predyspozycje rasowe do chorób skóry.

    Genetyczne choroby psa boksera

    1. Agenezja kości promieniowej
    2. Choroba Niemanna-Picka typ C
    3. Deformacja kręgosłupa
    4. Dwurzędowość rzęs
    5. Dystrofia rogówki
    6. Idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego
    7. Jaskra wtórna
    8. Kardiomiopatia rozstrzeniowa 
    9. Mielopatia zwyrodnieniowa (degeneratywna)
    10. Niedobór protrombiny czynnika II
    11. Ograniczona wapnica języka
    12. Osteodystrofia przerostowa (osteopatia przynasadowa)
    13. Przodożuchwie (cecha rasowa)
    14. Rozszczep podniebienia
    15. Rzęsy ektopowe
    16. Torbiele zębopochodne
    17. Włóknisty przerost dziąseł
    18. Wnętrostwo
    19. Wrodzona niedoczynność tarczycy
    20. Wrodzone zwichnięcie rzepki
    21. Zaćma
    22. Zapalenie mięśni żuciowych
    23. Zatoka skórzasta
    24. Zespół niestabilności szyjnej (spondylomielopatia szyjna)
    25. Zespół płytkiego przedsionka jamy ustnej
    26. Zęby nadliczbowe
    27. Zwężenie aorty
    28. Zwężenie tętnicy płucnej

    Badania laboratoryjne dostępne dla psów rasy bokser

    1. Hemofilia A (niedobór czynnika VIII krzepnięcia)
    2. Makrotrombocytopenia
    3. Hipertermia złośliwa
    4. Hiperurikozuria
    5. Mielopatia degeneratywna

    Pies Bokser na co choruje? Podsumowując, pies bokser, mimo swojej witalności i energii, może być narażony na różne problemy zdrowotne, z którymi właściciele powinni być świadomi. Dzięki zrozumieniu potencjalnych chorób, jakie mogą dotknąć tego wspaniałego pupila, możemy wcześniej rozpoznawać symptomy i zapewnić mu najlepszą opiekę. Chociaż każdy pies jest wyjątkowy, istnieje kilka chorób, które są bardziej powszechne wśród bokserów, takich jak problemy z sercem, skórą czy układem oddechowym. Regularne kontrole zdrowia, właściwa dieta oraz aktywność fizyczna mogą pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom.

    Pamiętajmy również, że wcześniejsza diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapewnienia psu zdrowej i szczęśliwej przyszłości. Dlatego nie wahajmy się konsultować z weterynarzem, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy u naszego pupila. Zaangażowanie i troska właścicieli, wsparte wiedzą na temat potencjalnych problemów zdrowotnych, mogą znacząco poprawić jakość życia psa boksera. Niech nasza miłość i opieka otaczają naszych czworonożnych przyjaciół na każdym etapie ich życia.

    Skomentuj

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to Top
    Skip to content