pies-bokser-na-co-choruje

Pies Bokser – na co choruje?

BOKSER - CECHY, POCHODZENIE, CHOROBY

PIES BOKSER - POCHODZENIE RASY

Pies Bokser – na co choruje? Bokser to rasa powstała poprzez skrzyżowanie mastifa i buldoga.  Początkowo była wykorzystywana do szczucia i walk z bykami. Została w XIX wieku udoskonalona w Niemczech, które zostały patronem tej rasy.

BOKSER - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Wygląd zewnętrzny: pies Bokser mierzy 53,5 – 63,5 cm i waży 24,5-34 kg. Jest silny i dobrze umięśniony, ma krótką kufę, długi i muskularny ogon oraz zwisające i przyległe do głowy uszy. Liniejąca sierść jest sztywna, krótka nieco kłująca w dotyku i prawie nie wymaga pielęgnacji (poza okazjonalnym szczotkowaniem). Umaszczenie może być pręgowane z białym albo rude z białym.

bokser-pies-vet-alert

CHARAKTERYSTYKA RASY

Boksery to przyjazne lecz jednocześnie uparte, energiczne psy. Są bardzo łagodne, ale łatwo się rozpraszają. Jako żywy, ciekawski pies bokser potrzebuje stanowczego, metodycznego szkolenia posłuszeństwa od wczesnego wieku, aby ujarzmić jego niewyczerpaną energię. Metody szkolenia jednak nie powinny być rozkazujące, a wychowawca niecierpliwy. Bokser bywa nieufny w stosunku do obcych i niekiedy wykazuje agresję wobec ludzi, czy psów (szczególnie samce do samców). Codzienna porcja ruchu jest mu niezbędna; pies ten jest wspaniałym partnerem do biegania i lubi zajęcia zręcznościowe. Pies Bokser – na co choruje?

Do domu z dziećmi
polecany jako towarzysz dla starszych dzieci 66%
Zdrowotność
skłonność do wielu chorób, krótkowieczne 46%
Pielęgnacja
nie wymagają szczególnej pielęgnacji 29%

CECHY BOKSERA

Bokser zazwyczaj dobrze obchodzi się z dziećmi, jednak należy zachować czujność, by ten silny pies nie przewrócił i nie wyrządził krzywdy małym dzieciom. Niedelikatne traktowanie, siłowanie się czy gonitwy nie są wskazane.

Bokser, którego nie chroni obfity włos, potrzebuje koca albo posłania do leżenia. Nie posiada w ogóle tłuszczu na ciele – dlatego łatwo marznie i nie czuje się dobrze w zimnym klimacie. 

Pies Bokser – na co choruje? Psy te, zaliczane do ras brachycefalicznych są podatne na dolegliwości układu oddechowego (syndrom BOAS) . Mają skłonność do chrapania i kichania, często się ślinią. Mają tendencję do skrętów żołądka, często cierpią na choroby serca. Zazwyczaj żyją jedynie 10-12 lat.

NALEPSZY DOM DLA BOKSERA

Pies rasy bokser wymaga domu z ogrodzonym podwórkiem. Opiekun powinien być aktywnym, silnym, kompetentnym przewodnikiem, który ma czas i cierpliwość, aby socjalizować i ćwiczyć tego energicznego i często upartego psa. Dzieci mogą przebywać z psem pod warunkiem, że mu nie dokuczają. 

Osoby ceniące wygodę lub powolne powinny unikać tej rasy. Do opiekowania się bokserem nie nadają się też osoby: nerwowe, ostrożne, władcze lub potulne. Osobom pobłażliwym trudno jest kierować bokserem, mogą zatem wychować psa, któremu brak pewności siebie. Osoby starsze lub niepełnosprawne powinny zrezygnować z chęci opiekowania się tym potężnym i aktywnym psem.

pies-bokser-vet-alert

PIES BOKSER NA CO CHORUJE? CHOROBY ZWIĄZANE Z RASĄ

 1. Agenezja kości promieniowej
 2. Choroba Niemanna-Picka typ C
 3. Deformacja kręgosłupa
 4. Dwurzędowość rzęs
 5. Dystrofia rogówki
 6. Idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego
 7. Jaskra wtórna
 8. Kardiomiopatia rozstrzeniowa 
 9. Mielopatia zwyrodnieniowa (degeneratywna)
 10. Niedobór protrombiny czynnika II
 11. Ograniczona wapnica języka
 12. Osteodystrofia przerostowa (osteopatia przynasadowa)
 13. Przodożuchwie (cecha rasowa)
 14. Rozszczep podniebienia
 15. Rzęsy ektopowe
 16. Torbiele zębopochodne
 17. Włóknisty przerost dziąseł
 18. Wnętrostwo
 19. Wrodzona niedoczynność tarczycy
 20. Wrodzone zwichnięcie rzepki
 21. Zaćma
 22. Zapalenie mięśni żuciowych
 23. Zatoka skórzasta
 24. Zespół niestabilności szyjnej (spondylomielopatia szyjna)
 25. Zespół płytkiego przedsionka jamy ustnej
 26. Zęby nadliczbowe
 27. Zwężenie aorty
 28. Zwężenie tętnicy płucnej

BADANIA LABORATORYJNE DOSTĘPNE DLA BOKSERÓW

 1. Hemofilia A (niedobór czynnika VIII krzepnięcia)
 2. Makrotrombocytopenia
 3. Hipertermia złośliwa
 4. Hiperurikozuria
 5. Mielopatia degeneratywna

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content