Kot Ragdoll charakter, choroby

Kot Ragdoll charakter, choroby

Kot Ragdoll charakter, choroby

Spis treści
  Add a header to begin generating the table of contents

  Kot Ragdoll charakter, choroby. Ragdoll to wyjątkowo ufny i przyjacielski kot. Jego nazwa nazwa wzięła się stąd, że wzięty na ręce wiotczeje i sprawia wrażenie bezwładnego.

  Kot Ragdoll charakter, choroby

  Kot Ragdoll charakter, choroby

  Charakter Ragdolla

  Ragdoll jest kotem o spokojnym, przyjacielskim i zrównoważonym temperamencie. Ma nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Jest duży, ale niezwykle uczuciowy i spokojny. Lubi zabawę, ale nie wykazuje tendencji do przewracania domu do góry nogami. Nie jest specjalnie skoczny – przeważnie woli spacerować po ziemi, niż wspinać się na wysokości. Jest również znany z tego, że od drapania mebli woli swój drapak. Takie połączenie maluje portret idealnego kota rodzinnego.

  Mocno zżywa się ze swoim opiekunem, ciągle poszukuje z nim kontaktu i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Nie bywa jednak zbyt natrętny, a o swojej obecności przypomina jedynie cichym i delikatnym głosem. Jest oddany i kochający, a przy tym zbytnio się nie narzuca.

  Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz do domów, gdzie są już inne zwierzęta. Jest niekonfliktowy, dobrze czuje się zarówno wśród innych kotów, jak i w towarzystwie psa. Kot Ragdoll lubi pieszczoty i akceptuje nawet najbardziej wymyślne zabawy. Ma wyjątkowo duże pokłady cierpliwości. Mówi się, że Ragdoll to wieczny kociak, gdyż zamiłowanie do zabawy nie mija mu z wiekiem

  Wzorzec Rasy Ragdoll

  Koty półdługowłose II kat. wg FIFe
  kod EMS: RAG

  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  • Charakter: cichy, delikatny, przyjacielski, kochający i oddany opiekunowi.
  • Aktywność: spokojny, nieco flegmatyczny, zrównoważony, unika wysokości.
  • Wielkość: duży, masywny.
  • Waga: 4,5-10 kg
  • Tułów: silny, ciężki długi, dobrze umięśniony, o grubym kośćcu, z szeroką klatką piersiową – u dorosłego kota barki są tej samej szerokości co zad.
  • Kształt głowy: kształt szerokiego trójkąta; czoło spłaszcza się w stronę sklepienia czaszki, podbródek jest silny i zaokrąglony.
  • Uszy: szerokie u podstawy, lekko pochylone do przodu, z wyraźnymi pędzelkami.
  • Oczy: łagodne, duże, owalne, dość szeroko osadzone, zawsze intensywnie niebieskie.
  • Nos: prosty, ma jedynie lekkie zagłębienie u nasady.
  • Ogon: dość długi, dobrze owłosiony, lekko wygięty i zwężony na końcu.
  • Kończyny: średniej długości, tylne odrobinę dłuższe od przednich, co sprawia, że zad nieco góruje nad resztą ciała; stopy duże, okrągłe, z kępkami włosów między palcami.
  • Sierść: półdługa, gęsta, jedwabista, z połyskiem; występuje miękki i niewielki podszerstek, a dzięki temu brak tendencji do linienia i kołtunienia.
  • Maść: dopuszczalne kolory różnią się w zależności od organizacji, ale zawsze są w odmianach barwnych point; najpopularniejsze to ciemnobrązowy (seal) oraz niebieski. Występują także czekoladowy, liliowy; niektóre stowarzyszenia uznają również oznaki kremowe, rude i szylkretowe. Uznane odmiany barwne typu point (ciemniejsze na masce, uszach, ogonie i nogach), point bicolour z białą odwróconą literą V na twarzy, białymi łapami i brzuchem, oraz point mitted (umaszczenie charakterystyczne tylko dla kotów ragdoll: biały podbródek z białą kreską na twarzy, lub bez niej, białe „rękawiczki”, „skarpetki”, biały nieprzerwany pas od brody przez brzuch do nasady ogona).
  • Odporność/podatność na choroby: z powodu wąskiej bazy genetycznej kot jest predysponowany do schorzeń.
  • Długość życia: 15-18 lat
  • Możliwość zakupu kota w Polsce: tak
  • Cena kota z rodowodem TICA: 2500-4000 zł

  Kot Ragdoll charakter, choroby

  Do domu z dziećmi
  łagodny, przymilny, lubi być brany na kolana i pozwala się nosić na rękach 89%
  Zdrowotność
  jest narażony na wiele schorzeń i chorób 50%
  Pielęgnacja
  łatwy w pielęgnacji-wlos się nie kołtuni i nie filcuje 73%
  Kot Ragdoll charakter, choroby

  Historia Rasy Ragdoll

  Rasa ragdoll narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. dwudziestego wieku w wyniku krzyżówki kota birmańskiego, burmskiego i perskiego. Ich pierwsza hodowczyni, Ann Baker, stworzyła kilka legend na temat ragdolli. Twierdziła, że nowa rasa zapoczątkowana została przez bezdomną, potrąconą przez samochód, ciężarną kotkę. Miała ona za wszelką cenę, pomimo prawom natury, pozostawać przy życiu – po to, by zapewnić przetrwanie swojemu potomstwu. Urodzone przez nią kocięta miały dzięki temu posiadać niezwykłe cechy – być silne, duże, odporne i niewrażliwe na ból. Ta i kilka innych historii rozpropagowanych przez Baker sprawiły, że rasa stała się bardzo popularna.

  Kot Ragdoll charakter, choroby

  Choroby Ragdolla

  Ragdoll to młoda rasa, co wiąże się z dość dużym pokrewieństwem w grupie zwierząt, ze względu na małą bazę założycielską, kot ten ma wysoki poziom inbredu, co z pewnością może się przyczyniać do większej podatności na choroby.

  Kot Ragdoll może częściej niż inne koty umierać z powodu problemów z układem moczowym, głównie z nerkami i moczowodami. Nieco bardziej niż inne rasy jest podatny na FIP, schorzenia stawów i choroby przyzębia. 

  Innym częstym problemem tej rasy jest kardiomiopatia przerostowa, która może czasami prowadzić do nagłej śmierci. Jest to patologiczne pogrubienie ściany serca, prowadzące do zaburzeń jego pracy. Na szczęście od 2007 r. jest dostępny test genetyczny na tę chorobę (HCM). Koty homozygotyczne dla tej mutacji chorują w młodym wieku i zazwyczaj odchodzą przed ukończeniem 3 lat. Heterozygoty (z jedną kopią genu) chorują w późniejszym wieku i mniej poważnie.

  Ragdolle, szczególnie te posiadające w swym genotypie geny australijskie, częściej chorują na mukopolisacharydozę. Gen odpowiedzialny za tą przypadłość prowadzi do zmętnienia rogówki, problemów z poruszaniem się u kotów, gdyż choroba atakuje stawy. Mimo że w Polsce wada ta występuje dość rzadko, warto spytać hodowcę o wynik testów.

  Ragdoll powinien przynajmniej raz w roku przechodzić gruntowne badania, by w miarę wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne.

  Żywienie i pielęgnacja Ragdolla

  Ragdolle nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Warto jednak karmić wysokiej jakości zbilansowaną dietą komercyjną lub zdecydować się na żywienie BARF.  Koty kastrowane i sterylizowane powinny otrzymywać specjalny pokarm dla kastratów. Należy dbać o ilość kalorii, ponieważ ragdoll może łatwo tyć. Oczywiście kot powinien mieć stały dostęp do czystej wody do picia.

  Ragdolle są kotami półdługowłosymi, jednak ich sierść się nie kołtuni i nie filcuje, z wyjątkiem strefy za uszami. Trzeba więc szczególnie zadbać o te miejsca. Resztę okrywy włosowej wystarczy wyczesać raz na tydzień. Sprawdzamy też uszy i przycinamy pazury. Wskazane jest mycie zębów, by uniknąć chorób dziąseł i przyzębia.

  Tylko u Ragdolli

  1 thoughts on “Kot Ragdoll charakter, choroby”

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to Top
  Skip to content