POCHODZENIE RASY
Cocker Spaniel Angielski jest potomkiem dawnych spanieli hiszpańskich. W Europie pojawił się w XVII wieku i służył do wypłaszania bekasów i innych małych ptaków. W XIX i XX wieku w Ameryce doszło do skrzyżowania cockerów angielskich i amerykańskich. Cocker spaniel angielski nie był wyróżniany jako oddzielna rasa, aż do połowy XX wieku.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY COCKER SPANIELA ANGIELSKIEGO
Cocker spaniel angielski mierzy 38-43 cm i waży 11-16 kg. Ciało jest mocne, krzepkie, silne, o kośćcu mocniejszym niż u cockerów amerykańskich. Sierść jest piękna, falista, lśniąca – średniej długości lub długa. Absorbuje zapachy i w związku z tym pies wymaga regularnej kąpieli i szczotkowania oraz okresowego trymowania. Umaszczenie tych psów może być jednolicie czarne, złote, czekoladowe, czarne lub czekoladowe z podpalaniem, łaciate lub dereszowate.
CHARKATERYSTYKA RASY
Cocker spaniel angielski jest energicznym psem. W przeciwieństwie do swoich amerykańskich kuzynów nadal jest wykorzystywany do polowań. Psy te nie uległy dużym przekształceniom, a w związku z tym mają bardziej stabilny, wyrównany temperament niż spaniele amerykańskie. Spaniel angielski bywa przyjazny i dobry dla dzieci i jest mniej agresywny niż rasa amerykańska. Nie przejawia też takiej agresji na tle instynktu posiadania.
SZKOLENIE COCKER SPANIELA ANGIELSKIEGO
Spaniel angielski jest bardzo łagodny i raczej uległy. Bywa jednak uparty i nie uczy się tak szybko, jak niektóre rasy. Szkolenie należy rozpoczynać wcześnie, a prowadzący musi być cierpliwy i nie za bardzo władczy – inaczej życie z tym czworonogiem może stać się męczące. Podobnie jak jego amerykańskiego kuzyna, angielskiego cocker spaniela trudno nauczyć nawyków higieny. Niekiedy moczy się z uległości. Miewa także skłonność do infekcji oczu i uszy. Uszy spanieli należy czyścić raz w tygodniu. Sierść trzeba utrzymywać możliwie suchą , gdyż łatwo absorbuje zapachy.
NAJLEPSZY DOM
Najlepszy dom dla cocker spaniela angielskiego to dom z ogrodzonym podwórzem. Szkolenie należy rozpoczynać wcześnie, a poza tym zapewnić psu codziennie dużo ruchu oraz konkretne zadania do wykonania, takie jak polowanie, tropienie, czy gry zręcznościowe. W domu mogą być dzieci, jeśli traktują psa delikatnie. Osoby starsze lub niepełnosprawne nadają się na właścicieli, jeżeli potrafią nauczyć spaniela posłuszeństwa i zapewnić mu odpowiednie ćwiczenia. Opiekun powinien być cierpliwym przewodnikiem, który nie używa zbyt surowych technik szkolenia i nie rozpieszcza swojego czworonoga.
CZĘSTO WYSTĘPUJĄCE CHOROBY WRODZONE
- Achondroplazja
- Anomalia Pelgera-Hueta
- Ceroidolipofuscynoza neuronalna
- Choroba puli magazynowej ziarnistości delta
- Choroby kłębuszków nerkowych
- Deformacja kręgosłupa
- Dwurzędowość rzęs
- Dystrofia nabłonka barwnikowego siatkówki
- Hipertermia złośliwa
- Idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego
- Jaskra
- Kardiomiopatia przerostowa
- Krótkoogoniastość
- Niedobór protrombiny czynnika II
- Postępujący zanik siatkówki
- Rozszczep podniebienia
- Rzęsy ektopowe
- Suche zapalenie rogówki i spojówki
- Wędzidełko przetrwałe
- Wodogłowie (wodogłowie wewnętrzne)
- Wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego
- Zaburzenia rozwojowe czaszki
- Zaćma
- Zapalenie skóry warg dolnych i fałdów skórnych
- Zatoka skórzasta
CZĘSTO WYSTĘPUJĄCE CHOROBY WRODZONE
- Hipertermia złośliwa
- Hiperurikozuria
- Mielopatia degeneratywna
- Mukocele woreczka żółciowego
- Nefropatia rodzinna
- Neuropatia psów dorosłych
- Makrotrombocytopenia
- Postępująca artofia siatkówki (prcd-PRA)
- Zapaść wysiłkowa