Husky syberyjski to bystry, średniej wielkości pies pochodzący z północy. Jako pies zaprzęgowy jest bardzo wytrzymały, żywy i niezależny. Jest rasą pierwotną, pochodzącą z rejonu Kołymy w północnej Syberii. Hodowany był tam przez pionierów w hodowli psów zaprzęgowych: Czukczów oraz Jukagirów.
SIBERIAN HUSKY - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Syberian husky mierzy 51- 58,5 cm i waży 15,5-27 kg. Suki są znacznie mniejsze niż psy. Husky ma ciało średniej wielkości, pokryte gęstą izolującą sierścią, która chroni go przed mrozem. Okrywa włosowa husky nieustannie linieje i wymaga starannej pielęgnacji i regularnego szczotkowania. Gęsty podszerstek zapewnia mu dobrą izolację przed zimnem. Na wiosnę husky gubi większość podszerstka – dlatego osobom cierpiącym na alergię nie poleca się husky. Charakterystyczną cechą tej rasy jest niebieski kolor tęczówek, zdarzają się też osobniki o oczach brązowych lub różnokolorowych (jedno oko niebieskie, a drugie brązowe).
CHARAKTERYSTYKA RASY
Husky syberyjski to pies o dużej niezależności. Przewodnicy psich zaprzęgów mają minimalny kontakt ze swymi podopiecznymi – kiedy pies wykonuje zadanie samodzielnie, bez nadzoru, rozwija swoją inteligencję, ale staje się uparty i niezależny. To określenie z pewnością dobrze charakteryzuje husky. „Niezależny” to delikatne określenie, bardziej jest prawdopodobne, że pies powie opiekunowi, żeby się „wypchał”, jeśli czuje, że ma lepsze czy ciekawsze zajęcie. Husky przepada za włóczeniem się, bieganiem i lubi się zajmować swoimi sprawami. Może ostro sprzeciwiać się szkoleniu, szczególnie jeśli chodzi o komendę „do mnie”. Nie jest to ten sam typ uporu, jaki spotyka się u niektórych terierów, które wykazują bierny upór i udają, że komenda ich nie dotyczy. Husky jest indywidualnością, ale kiedy chce, potrafi być kochającym i przemiłym, rodzinnym ulubieńcem.
CECHY HUSKY SYBERYJSKIEGO
Syberian husky jest psem wyjątkowo „czystym” – jego ciało rzadko wydziela jakiekolwiek zapachy. Psy te są bardzo hałaśliwe, nie tyle szczekają co wyją, zawodzą i jęczą, podobnie jak wilki. Może to być męczące i trudne do oduczenia. Husky są bystre, lecz uparte wobec czego nie należą do najłatwiejszych w szkoleniu. Potrzebują mnóstwa ruchu i nie czują się dobrze w mieszkaniu. Kiepsko sprawdzają się w roli stróża i bardziej prawdopodobne, że uciekną jeżeli pojawią się jakieś kłopoty. Ze względu na zamiłowanie do biegania, mogą okazać się dobrymi partnerami dla biegaczy, pod warunkiem, że na dworze nie jest zbyt ciepło. Husky jest przyjazny prawie dla wszystkich i na ogół dobrze traktuje dzieci. Ważne, żeby przynajmniej raz dziennie mógł wyjść na dwór i pobiegać. Wypuszczając go, trzeba się upewnić, czy w pobliżu nie kręcą się koty, małe psy czy wiewiórki, ponieważ husky odczuwa bardzo silny instynkt łowiecki i może być agresywny w stosunku do mniejszych zwierząt. Jeżeli podczas spaceru w pobliżu przebiega wiewiórka lub pudel, trzeba ze wszystkich sił starać się utrzymać go na smyczy.
ZDROWIE SYBERYJSKIEGO HUSKY
Psy tej rasy miewają skłonność do dysplazji stawów biodrowych i chronicznej biegunki. Przewód pokarmowy syberyjskiego husky może nadmiernie reagować na zmiany diety albo środowiska. Warto przyzwyczaić husky do jednego typu pożywienia i nie zmieniać go bez wyraźnych wskazań zdrowotnych. Husky nie powinien przebywać długo zamknięty w kojcu, gdyż może wskutek tego stracić apetyt, nabawić się biegunki i cierpieć na dolegliwość nazywaną „gorączką psiarni”, będącą objawem swoistej klaustrofobii i lęku.
NALEPSZY DOM DLA SYBERYJSKIEGO HUSKY
Husky dobrze się czuje w domu z ogrodzonym ogrodem. Opiekun powinien być konsekwentnym, stanowczym i kompetentnym przewodnikiem, który lubi wesołe, niezależne zwierzęta. Syberyjski husky jest odpowiedni dla osób lubiących miłe, łagodne, uparte, bardzo liniejące psy, które przepadają za bieganiem oraz polowaniem na wiewiórki. Osoby skłonne do rozpieszczania, nerwowe i apodyktyczne powinny tej rasy unikać. Opiekun musi mieć czas na ćwiczenie i szkolenie, zwłaszcza komendy „do mnie”. Dzieci mogą przebywać w domu z husky, ale nie można im pozwalać na niedelikatne traktowanie psa. Małe zwierzęta w domu są zagrożone ze względu na silny instynkt łowiecki husky. Osoby starsze lub niepełnosprawne będą mieć kłopoty z tą aktywną, porywczą rasą.
CHOROBY ZWIĄZANE Z RASĄ
- Anomalia oczu owczarków szkockich collie
- Dystrofia rogówki
- Mielopatia zwyrodnieniowa (degeneratywna)
- Padaczka idiopatyczna (genetyczna)
- Polineuropatia z porażeniem krtaniowym
- Postępujący zanik siatkówki
- Przemieszczony moczowód
- Wnętrostwo
- Wrodzona moczówka prosta
- Zaćma
- Zapalenie jemy ustnej powodowane płytką nazębną
- Zatoka skórzasta
- Zespół ziarniniaka kwasochłonnego
BADANIA LABORATORYJNE DOSTĘPNE DLA SYBERYJSKICH HUSKY
- Encefalopatia alaskan husky
- Gangliozydoza GM1
- Hipertermia złośliwa
- Hiperurikozuria
- Mielopatia degeneratywna
- Mikro syndrom 1 Warburga