Buldog francuski to rasa powstała w Anglii i Francji w XIX wieku w wyniku skrzyżowania małego angielskiego buldoga z innymi rasami. Psy tej rasy od początku służyły do dotrzymywania towarzystwa człowiekowi.
BULDOG FRANCUSKI - WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Buldog francuski mierzy 25-30 cm i waży 8-12,5 kg. Pies ten ma zwarte, muskularne ciało, uszy przypominające uszy nietoperza oraz prosty lub zakręcony, krótki ogon. Sierść jest krótka, gładka oraz liniejąca wymaga jedynie okresowego szczotkowania. Umaszczenie może być białe, pręgowane, płowe, łaciate lub pręgowano-białe.
CHARAKTERYSTYKA RASY
Buldog francuski należy do psów radosnych, towarzyskich i wylewnych. Początkowo wykazuje nieufność wobec nieznajomych, lecz szybko się do nich przekonuje. Średnio uparty, dobrze reaguje na cierpliwe, konsekwentne techniki szkolenia. Rozpieszczanie może pogłębiać jego upartą naturę. Jest stosunkowo spokojnym, czystym, małym psem, który może zadowolić się minimalną ilością ruchu.
CECHY BULDOGA FRANCUSKIEGO
Buldog francuski zazwyczaj dobrze traktuje dzieci. Toleruje inne psy i może nawet polubić towarzystwo kotów. Wspaniale służy jako pies do towarzystwa. Trudno go nauczyć nawyków higieny. Buldogi francuskie jako zwierzęta brachycefaliczne mogą cierpieć na choroby układu oddechowego (BOAS). Trzeba też uważać na jego wypukłe, narażone na urazy oczy. Psy te nie tolerują zbyt dobrze wahań temperatury (źle znoszą zwłaszcza wysokie temperatury). Z powodu specyficznej budowy głowy sapie i chrapie. Nie toleruje intensywnego wysiłku fizycznego.
NALEPSZY DOM DLA BULDOGA FRANCUSKIEGO
Buldog francuski dobrze czuje się w mieszkaniu. Jeden lub dwa spacery dziennie wystarczą dla zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu. Opiekun powinien być cierpliwym, łagodnym przewodnikiem, który lubi towarzysza czułego, radosnego i energicznego. Buldog francuski toleruje dzieci dopóki nie traktują go niedelikatnie. Ludzie skłonni do rozpieszczania mogą spowodować, że pies stanie się uparty i władczy oraz mogą doprowadzić do obniżenia pewności siebie i ufności buldoga francuskiego. Osoby starsze i niepełnosprawne dobrze sobie radzą z tą rasą, jeśli tylko mogą szkolić psa i wyprowadzać go na spacer. Każdy opiekun buldoga francuskiego musi przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na szkolenie i socjalizację.
CHOROBY ZWIĄZANE Z RASĄ
- Achondroplazja
- Asymetria trzewioczaszki
- Cystynuria
- Narkolepsja
- Półkręg (anomalie, deformacje kręgów szyjnych)
- Przodożuchwie (cecha rasowa)
- Rozszczep kręgosłupa
- Rozszczep podniebienia
- Skórzak
- Wodogłowie
- Wrodzona niedoczynność tarczycy
- Zapalenie mózgu nieznanej etiologii (martwicze zapalenie mózgu i opon mózgowych, zapalenie mózgu mopsów)
- Zespół obturacyjny ras krótkoczaszkowych BOAS
- Zwężenie tętnicy płucnej
BADANIA LABORATORYJNE DOSTĘPNE DLA BULDOGÓW FRANCUSKICH
Brak
Buldog francuski opis rasy i choroby
W dzisiejszym wpisie na naszym blogu Fundacji Vet-Alert zgłębiliśmy fascynujący świat buldoga francuskiego – rasy, która zdobyła serca milionów ludzi na całym świecie. Poznaliśmy nie tylko urok tych uroczych psów, ale również zgłębiliśmy kwestie zdrowia, z którymi mogą się one spotkać.
Buldogi francuskie, z ich charakterystycznymi cechami fizycznymi i wyjątkowym temperamentem, są niewątpliwie niezwykle urocze i przywiązują się do swoich właścicieli z ogromną miłością. Jednakże, jak wiele ras, także one mogą być narażone na pewne choroby, w tym m.in. problemy z oddychaniem, skórne schorzenia czy problemy z kręgosłupem.
Dlatego tak ważne jest, aby przyszli właściciele buldogów francuskich zdawali sobie sprawę z potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z tą rasą i podejmowali odpowiednie kroki, aby zapewnić im zdrowe i szczęśliwe życie. Regularne wizyty u weterynarza, właściwa dieta i odpowiednia aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu psa w dobrej kondycji.
Jako Fundacja Vet-Alert nie tylko wspieramy właścicieli w opiece nad ich pupilem, ale również edukujemy ich na temat różnych aspektów zdrowia i dobrobytu zwierząt. Dzięki wspólnej wiedzy i zaangażowaniu możemy stworzyć lepszą przyszłość dla buldogów francuskich i innych ras.
Dziękujemy, że jesteście częścią naszej społeczności, dbającej o dobrobyt zwierząt.