Achondroplazja skrócenie kończyn

Achondroplazja skrócenie kończyn

ACHONDROPLAZJA SKRÓCENIE KOŃCZYN

Achondroplazja skrócenie kończyn. Achondroplazja jest to dysplazja szkieletowa powodująca karłowatość. Cechą charakterystyczną jest to, że często towarzyszy jej powiększenie głowy. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i jest zaliczana do wrodzonych wad rozwojowych i dziedzicznych układu kostno-stawowego.

Wada ta z reguły nie jest śmiertelna, choć w niektórych rasach połączenie genów dwóch nosicieli może spowodować śmierć obciążonego potomstwa. Po wielu szczegółowych badaniach udało się odkryć, że  chorobę powoduje mutacja w obrębie genu FGFR-3.

Mutacja ta jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, a ryzyko wystąpienia wady u potomstwa wzrasta wraz z wiekiem ojca.

ACHONDROPLAZJA - CECHY CHOROBY

Achondroplazja skrócenie kończyn. Achondroplazja jest wywołana mutacją powodującą zaburzenia kostnienia śródchrzęstnego w płytce wzrostowej kości, co przyczynia się do skrócenia kończyn i pogrubienia ich nasad. Niekiedy towarzyszy temu powiększenie głowy z uwypukleniem kości czołowej i niedorozwojem środkowej części twarzy. Może wystąpić także zwężenie otworu wielkiego w kości potylicznej i/lub zaburzenia rozwoju kręgosłupa.

vet-alert-achondroplazja

WYSTĘPOWANIE ACHONDROPLAZJI

Choroba występuje głównie u psówRasy, u których zdarza się najczęściej to:

ACHONDROPLAZJA JAKO CECHA STANDARDOWA

U niektórych ras achondroplazja uznawana jest za cechę standardową (charakterystyczną dla rasy). Do ras tych zaliczamy:

  • jamniki
  • skye teriery
  • welsh corgi.

ACHONDROPLAZJA U KOTÓW

Chorobę spowodowaną mutacją i zaburzeniami kostnienia rzadziej spotyka się u kotów. U osobników rasy munchkin skrócone kończyny są uważane za cechę rasy, choć sama rasa nie jest uznawana przez większość związków hodowców kotów.

achondroplazja-vet-alert

OBJAWY ACHONDROPLAZJI U KOTÓW

U kotów objawy achondroplazji to najczęściej: skrócenie kończyn, które u dotkniętego wadą osobnika są krótsze niż u innych osobników z tego samego miotu, a także nieznaczne powiększenie czaszki.

Przy zmianach obejmujących również kręgosłup może dojść do ucisku ma rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe, co w późniejszym okresie życia może powodować objawy bólowe, na tle neurologicznym. Osobniki dotknięte tą chorobą są zwykle mniej aktywne ruchowo, mają skłonność do nadwagi i rozwoju osteoartritis. U zwierząt z poważną odmianą choroby może dojść do śmierci niedługo po urodzeniu. Kocięta posiadające dwa zmutowane geny (homozygoty) padają w okresie życia płodowego lub krótko po urodzeniu.

ROZPOZNANIE ACHONDROPLAZJI

Objawy choroby mogą być zauważalne już w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia i są możliwe do zauważenia przez hodowcę lub opiekuna zwierzęcia.

Podstawowym badaniem obrazowym potwierdzającym chorobę jest badanie radiologiczne (RTG) lub tomografia komputerowa (TK). 

Nie istnieją żadne testy genetyczne umożliwiające wykrycie obecności wadliwego genu.

LECZENIE ACHONDROPLAZJI

Leczenie zachowawcze achondroplazji oparte jest głównie na kontroli masy ciała, suplementacji glikozaminoglikanów i siarczanu chondroityny. W razie potrzeby stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Przy silnych deformacjach osiowych i kątowych (najczęściej kości przedramienia) można wykonać osteotomię korekcyjną.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby wskazane jest wykluczenie z hodowli osobników obciążonych wadą.

W dzisiejszym wpisie na naszym blogu zgłębiliśmy temat achondroplazji u psów i kotów, rzadkiego schorzenia genetycznego, które może dotknąć niektóre rasy, w tym m.in. buldogi francuskie czy jamniki. Zrozumieliśmy, jakie są główne objawy tej choroby oraz jak właściciele mogą rozpoznać i zarządzać nią w codziennym życiu swojego pupila. Niezwykle istotne jest zrozumienie, że achondroplazja, choć może prowadzić do różnych komplikacji, nie definiuje całości osobowości ani życia psa. Właściwa opieka weterynaryjna, regularne kontrole zdrowia oraz dostosowana dieta i aktywność fizyczna mogą znacząco poprawić komfort życia psa cierpiącego na to schorzenie.

Naszym celem jako Fundacji Vet-Alert jest nie tylko zapewnienie wsparcia medycznego dla zwierząt, ale również edukacja właścicieli na temat różnorodnych aspektów zdrowia i opieki nad zwierzętami. Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie stworzyć lepszą przyszłość dla naszych czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy, że każdy pies zasługuje na kochającą rodzinę i odpowiednią opiekę, niezależnie od ewentualnych schorzeń, jakie mogą go dotknąć. Niech nasze działania i zaangażowanie będą wsparciem dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content