jaka-rasa-vet-alert

Poznaj zanim wybierzesz

RASY PSÓW I KOTÓW: POZNAJ ZANIM WYBIERZESZ

Człowiek stworzył ponad 300 ras psów oraz ponad 50 ras kotów. Mieszanek tych ras jest nieskończenie dużo.
Zachęcamy, żeby poznać rasę, którą zamierzamy wybrać, a nie kierować się wyłącznie modą i wyglądem.

Dowiedz się: 

  1. jakie jest pochodzenie danej rasy,
  2. do jakich celów rasa została wyhodowana,
  3. jakie są dominujące cechy charakteru.

Pamiętaj, że łatwiej jest dobrać rasę do siebie i swojego stylu życia, niż później dopasowywać zwierzę do swoich potrzeb i wyobrażeń.
Nie krzywdź zwierząt i przemyśl swój wybór wcześniej.

Najpierw Poznaj Siebie!

Osobowość potencjalnego opiekuna zwierzęcia należy do decydujących czynników przy wyborze pupila. Jeśli temperament opiekuna nie zgadza się z charakterem zwierzęcia, mogą pojawić się problemy!
Na przykład niektóre rasy uczą się w wolniejszym tempie i trzeba wykazać w stosunku do nich wiele cierpliwości.
Opiekun, który szkolił poprzednio rottweilera, wymagającego znacznie ostrzejszych technik szkolenia, poniesie fiasko, jeśli będzie stosować to samo asertywne podejście do owczarka belgijskiego.
Owczarek belgijski potrzebuje opiekuna cierpliwego i wyrozumiałego. Człowiek nerwowy, albo władczy, któremu brakuje cierpliwości i zdolności przewidywania, powinien unikać tych psów. Analogicznie łagodny, uległy introwertyk nie poradzi sobie z rasami lubiącymi dominować, takimi jak rottweilery, owczarki niemieckie czy akita inu. Były wojskowy – silny, krzykliwy, muskularny – nie powinien wybierać wyjątkowo uległego charcika włoskiegoTaki pies, zdominowany przez opiekuna, nie robiłby nic poza oddawaniem moczu na znak uległości i trzęsieniem się jak galareta. Opisywany mężczyzna znacznie lepiej nadawałby się na przewodnika owczarka niemieckiego, psa zdolnego docenić bardziej zdecydowanego opiekuna.

Ważne cechy Osobowości

Przyszły opiekun powinien zastanowić się nad własnymi cechami fizycznymi i psychicznymi: czy jest wysoki, czy niski, łagodny czy surowy, hałaśliwy czy spokojny, cierpliwy czy wybuchowy…?

Rzetelna ocena samego siebie pomoże w rozważaniach nad profilami konkretnych typów ras!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content