Wgłobienie jelita u kota
Maj 2023 R.
Wgłobienie jelita u kota. Półroczny kotek rasy Maine Coon pojawił się na naszym gabinecie z powodu biegunki i kilkukrotnych wymiotów. Ponieważ takie dolegliwości są częste u kotów w jego wieku nie wszczynaliśmy wielkiego alarmu. Nawodniliśmy go, podaliśmy standardowe leki, zaordynowaliśmy głodówkę oraz rozpisaliśmy lekkostrawną dietę na kilka dni.
DIAGNOZA: ZATRUCIE POKARMOWE
Maj 2023 r.
Akurat zbliżał się długi, majowy weekend, który planowaliśmy spędzić z dala od cywilizacji. Tym bardziej niepokojące były wiadomości od opiekuna Kotka, który pisał, że mimo głodówki Kotek nie jest zainteresowany jedzeniem, nie bawi się i nie zachowuje tak jak wcześniej. Były to wiadomości jakich nie lubimy otrzymywać. Przez kilka dni stan Kotka na zmianę poprawiał się i pogarszał. Dlatego zaraz po naszym powrocie Kotek trafił na obserwację do naszego szpitala. Ponadto pobraliśmy krew do badania, wykonaliśmy USG oraz RTG i RTG z kontrastem.
Najbardziej rzucała się w oczy niewielka bolesność jamy brzusznej oraz niechęć do jedzenia. Można było zaobserwować, że Kotek chciałby coś zjeść jednak nie mógł się przełamać, żeby to zrobić…
Ponieważ wykonane badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi: co dolega Kotkowi, postanowiliśmy wykonać laparotomię diagnostyczną. Podejrzewaliśmy częste u młodych zwierząt ciało obce, jednak prawda okazała się inna.
Po otwarciu powłok brzusznych zauważyliśmy dziwny twór: jedna część jelita znajdowała się w drugiej! Już wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z wgłobieniem – bardzo rzadkim schorzeniem u kotów. Co więcej do wgłobienia jelit doszło w nietypowym miejscu – tuż za dwunastnicą. Wgłobienie jelita u kota. Pomagamy zwierzętom odzyskać zdrowie.
Wgłobienie jelita u kota
DIAGNOZA: WGŁOBIENIE JELIT

Delikatnie wymasowaliśmy jelito, aby uratować jak największą jego część. Przewód pokarmowy kota, jak u wszystkich zwierząt jest wyjątkowo krótki, dlatego utrata nawet niewielkiej jego części jest groźna dla zdrowia.
Ostatnia część wgłobionego jelita uległa zrośnięciu i musieliśmy podjąć decyzję o jej amputacji. Przy użyciu klem jelitowych zabezpieczyliśmy pole operacyjne przed zanieczyszczeniem treścią z przeciętego jelita. Następny etap operacji polegał na zszyciu dwóch wolnych końców uciętego jelita. Dużą trudnością było dopasowanie wielkości. Skończyło się na skośnym ścięciu węższej części, aby końce idealnie do siebie pasowały. Teraz nastąpiła najbardziej żmudna część zabiegu – szczelne zszycie jelita. Musieliśmy ponadto uważać, żeby nie doszło do nadmiernego zwężenia narządu.

Maj 2023 r.
Wgłobienie jelita u kota. Po wielogodzinnej operacji czekaliśmy z niecierpliwością na wybudzenie się Kotka z narkozy. Mimo znacznego wychudzenia planowaliśmy kilka dni odżywiania pozajelitowego, aby uszkodzone jelito miało szansę się zrosnąć. Podawaliśmy także leki przeciwbólowe oraz antybiotyk.
Niesamowite było to, że Kotek niemalże natychmiast domagał się jedzenia. W drugiej dobie po operacji podaliśmy Kotkowi wodę, a w następnej kolejności rozpoczęliśmy karmienie półpłynną dietą. Niesamowite było patrzenie jak Kotek rzuca się na jedzenie i z jakim apetytem pochłania jedzenie. Po kilku dniach mogliśmy już wypisać Kotka do domu.
Wgłobienie jelita u kota
Czerwiec 2023 r.
Wgłobienie jelita u kota. Zgodnie z planem, po dziecięciu dniach usunęliśmy szwy skórne. Opiekun nie zauważył żadnych niepokojących objawów. Obawialiśmy, że niedowaga jakiej nabawił się Kotek odbije się na jego rozwoju. Na ostatniej wizycie przed chorobą Kotek ważył 4,3 kg, a tuż po operacji niespełna 3,5 kg.
Kotek wyglądał jak szkielet, a my zdawaliśmy sobie sprawę, że nie można go zbyt intensywnie karmić. Przez dłuższy czas Kotek spożywał wyłącznie mokrą karmę, ale ponieważ nic się nie działo daliśmy zielone światło na wprowadzenie suchego jedzenia.
Wrzesień 2023 r.
Wgłobienie jelita u kota. Trzy miesiące po zabiegu mieliśmy okazję spotkać się Kotkiem i jego opiekunem. Kotek waży już 6,7 kg i nie widać, aby choroba którą przebył odbiła się na jego zdrowiu. Można powiedzieć, że nadrobił to wszystko co stracił wskutek choroby i leczenia.
Dla nas najważniejsze jest to, że jego jelito funkcjonuje prawidłowo. Kotek normalnie je, nie ma wymiotów i normalnie się załatwia. Zwróciliśmy uwagę opiekuna na konieczność regularnego wyczesywania oraz odkłaczania Kotka. Wolimy, żeby nie musiał wymiotować kłębami sierści, a także nie chcemy aby wylizana sierść zalegała mu w przewodzie pokarmowym.

Dzień dobry nie wiem jak zacząć, mieliśmy malego kotka zrobiła się bardzo smutna przestawała jeść więcej piła w oczach chudla,trwało to kilka dnii stan ten zaczął się po szczepienie w czwartym miesiącu życia,zaczęła zwracać szybko do kiniki a że to było cztery dni wolnego więc pogotowie badanie nie wykazało nic radigrafia więc dostała cztery wzmacniające zastrzyki i do domu mogła zostać na obserwacje nie zostawiliśmy jak by się trochę polepszyło następny dzień do swojego weterynarza którego mamy w miasteczku znowu nadrugi dzień na umówioną wizytę badanie USG nic nie wykazało ale pani doktor wete powiedziała że trzeba operować bo tak jakby w jelicie cienkim była nitka ,oczekiwanie na operacje kotek ostatnie siły już się wychładzał operacja się udała a kotek na trzeci dzień w klinice odszedł miała cztery miesiące okazało się że po otwaciu brzucha było wklęśnięcie jelita i się skręcało usuniete 3centymetry ,opieka żadna my nie mogliśmy nic zrobić bo myśleliśmy że jest pod dobrą opieką,pani doktor na karmiła kotkę jedzeniem dla psa i była szczęśliwa że jadła ,kotka spóchła nie wiedzieliśmy że już nie ma dla niej ratunku poprostu brać pieniądze i udawać że się ratuje ,po operacji leżała na podłodze na jakiejś bibule a ,poduszka elektryczna wląc,ona myślę że na ten czas jak my przyszliśmy wdomu nasza koreczka miała wszystko ciepłe łóżeczko i otoczona miłością,też nie wiedziałam jak ją wzięłam w ostatniej chwili na ręce .miała podany już zastrzyk na entonazja,dziękuję za wysłuchanie mam tylko jedno pytanie od czego zaczyna się ten stan wklęśniętego jelita
Droga Pani Bożeno,
Dziękujemy za podzielenie się swoją historią, która bez wątpienia była dla Pani niezwykle trudnym doświadczeniem. Bardzo nam przykro z powodu straty Pani kotki i tego, przez co musiała Pani przejść, próbując ją ratować.
Stan, który Pani opisała – wklęśnięcie jelita (inaczej wgłobienie) – jest poważnym schorzeniem, które może wystąpić zarówno u kotów, jak i psów. Polega ono na wsunięciu się jednego odcinka jelita w drugi, co prowadzi do zaburzeń przepływu treści pokarmowej, niedokrwienia, a w konsekwencji martwicy części jelita.
Z naszych obserwacji wynika, że do wgłobienia jelita często dochodzi w sytuacji, gdy młode zwierzę intensywnie wymiotuje i ma biegunkę.. Taki stan sprzyja naprzemiennym ruchom perystaltycznym, co umożliwia „wejście” jednego fragmentu jelita do drugiego. U młodych zwierząt dodatkowym czynnikiem ryzyka są specyficzne cechy anatomiczne, takie jak:
– długa krezka jelitowa,
– mała ilość tłuszczu trzewnego,
– stosunkowo łatwe przemieszczanie się trzewi.
Wcześniej schorzenie to było częstsze u psów, dlatego diagnostyka wgłobienia jelit u kotów może być trudniejsza. Badania obrazowe, takie jak USG lub radiografia, nie zawsze dają jednoznaczne wyniki. W przypadku braku poprawy podczas leczenia objawowego, niezwykle ważne jest szybkie podjęcie decyzji o laparotomii diagnostycznej. Każda zwłoka działa na niekorzyść zwierzęcia, ponieważ odwodnienie i osłabienie organizmu znacząco pogarszają rokowania.
Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu i bardzo intensywna opieka pooperacyjna mają kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia.
Raz jeszcze wyrażamy współczucie i życzymy Pani dużo siły. W razie dodatkowych pytań lub potrzeby wsparcia – jesteśmy do dyspozycji.
Z pozdrowieniami,
Zespół Fundacji Vet-Alert
Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale i tak uważam że opieka po operacji kotka nie była odpowiednia,nie jestem specjalistą weterynari ale na sam chłopski rozum kotek powinien mieć dietę zaraz po operacji a nie zaraz po przebudzenie dosłownie kilku godzin dostaje jedzenie a jest jeszcze w narkozie otumaniony to normalne a w południe dostaje karmę dla piesków bo chce jeść I oczekiwanie żeby się wypróżnila i jest pod kroplówką także nie dogrzana bo nie miała odpowiednich warunków to normalne po trzech dniach diagnoza kotek jest słaby i się męczy pani doktor bez powiadomienia dała zastrzyk o uśpieniu nic nie wiedzieliśmy chyba koś powinien za odpowiedzieć zwierzęta to też nasza rodzina
Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale i tak uważam że opieka po operacji jelita nie była odpowiednia nie jestem specjalistą lekarzem weterynarji ale na sam chłopski rozum kotek powinien mieć dietę bo cały czas jest była pod kroplówką a nie dosłownie po przebudzeniu w trakcie otępinia pooperacyjnego,dostaje jedzenie ,a w południe jedzenia dla piesków bo chce jeść I pani doktor szczęśliwa a potem oczekiwanie aż się wypróżni ,nie dogrzana zostawała sama na noc dostawaliśmy filmiki że czuję się dobrze też codziennie odwiedzaliśmy ,na trzeci dzień w klinice była już opuchnięta w nocy dobrze a rano zastosowany zastrzyk nie powiadamiać nas o ontonazji gdy ostatni raz wzięłam ją na ręce ona już odchodziła ,rozumiem wszystko schorzenie ,operacja ale zaniedbanie to druga sprawa boli nas mocno w tym wszystkim chodziło o pieniądze a nam zależało żeby wyzdrowiała w niedzielę dostaliśmy tel.czy zapłacimy, dla nas nie było ważne ile, żeby ratowała a w poniedziałek kotek odchodzi to normalne uważam i tak że to było zaniedbanie proszę o odpowiedź, to było w hiszpani brak odpowiedzialności zwierzęta to jak rodziną tak podchodzimy do tego zadbać lepiej
Dziękujemy za komentarz. Chcielibyśmy zaznaczyć, że jako organizacja pozarządowa nie jesteśmy uprawnieni do oceny prawidłowości przeprowadzonego postępowania. W Polsce takie sprawy leżą w gestii Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Jeśli chodzi o Hiszpanię, nieprawidłowości związane z działalnością lekarzy weterynarii można zgłaszać do:
1. Regionalnych Kolegiów Weterynaryjnych (Colegios Oficiales de Veterinarios): Są to organy odpowiedzialne za nadzór nad etyką zawodową i standardami praktyki w poszczególnych regionach.
2. Generalnej Rady Kolegiów Weterynaryjnych (Consejo General de Colegios Veterinarios de España): Można tam składać odwołania od decyzji regionalnych kolegiów lub zgłaszać sprawy o charakterze krajowym.
3. Hiszpańskich organów sądowych: W przypadku poważnych naruszeń, które mogą wiązać się z odpowiedzialnością cywilną lub karną, można zgłosić sprawę do właściwego sądu.
Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z odpowiednimi instytucjami w Hiszpanii w celu uzyskania szczegółowych informacji lub wsparcia w zgłoszeniu sprawy. Jeżeli zdecydujesz się na zgłoszenie swojej sprawy do w/w organów, napisz proszę jak to się skończyło.
Pozdrawiamy Vet-Alert
Dziękuję za odpowiedź, myślałam żeby to zgłosić mam filmiki i nagrania ,nie zgloszę tego bo i tak nie wygram wiem że każdy będzie miał racje właściwie pytanie moje było takie czy po operacji jelita u tak małego kotka powinna być zastosowana dieta i opieka to tylko mnie niepokoii nie ważne czy to polska ,czy hiszpania ,czy też inny kraj takie same są wymagania dziękuję może teraz dostanę dokładną odpowiedź
Dziękujemy za komentarz i wyjaśnienia. Nie odnosząc się bezpośrednio do Twojego przypadku, można stwierdzić, że opieka pooperacyjna ma ogromne znaczenie dla przeżywalności i powrotu do zdrowia po zabiegu. Kluczowe elementy to monitorowanie stanu ogólnego zwierzęcia, utrzymywanie odpowiedniej temperatury, podawanie leków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych, odpowiednia dieta dostosowana do stanu pacjenta oraz regularna kontrola rany, aby upewnić się, że goi się prawidłowo. Po operacji jelitowej, takiej jak usunięcie części jelita (enterektomia), istnieją dwie główne szkoły postępowania. Pierwsza zakłada 24-godzinną głodówkę, następnie podawanie wody przez kolejne 24 godziny, a od trzeciego dnia wprowadzenie płynnej diety. Druga szkoła mówi o karmieniu płynną dietą tak szybko, jak to możliwe, pod warunkiem, że zwierzę jest wybudzone, przytomne i zdolne do przełykania. Szybkie rozpoczęcie karmienia pozwala chronić enterocyty przed obumieraniem. Niemniej jednak każdy przypadek jest inny i powinien być rozpatrzony indywidualnie przez lekarza prowadzącego lub właściwy organ, który może dokładnie ocenić, czy postępowanie było zgodne z najlepszymi praktykami. Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości możesz pisać tutaj lub odezwać się do nas na maila: kontakt@vet-alert.org Zachęcamy też do zapisania się na newsletter oraz do naszej grupy na FB, gdzie można podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi opiekunami zwierząt.
Tak teraz mam właściwą odpowiedź bardzo dziękuję ,trochę mnie to uspokoiło ,mam swoje przekonania i też będę ostrożniejsza powieżając zwierzaczka jak będę miała wiem na co zwracać bardziej uwagę z poważaniem
Tak teraz mam dokładną odpowiedź bardzo dziękuję trochę mnie to uspokoiło,mam swoje przekonania I też będę ostrożniejsza powieżając zwierzaczka wiem na co zwracać szczególną uwagę,jest ciężko zdecydować się na innego kociaka musi upłynąć trochę czasu ale myślimy dziękuję jeszcze raz za wyrazy otuchy z poważaniem Bożena
Pani Bożeno, bardzo dziękujemy za ciepłe słowa i cieszymy się, że nasza odpowiedź pomogła choć trochę uspokoić emocje w tej trudnej chwili.
Chcielibyśmy jeszcze dodać, że w przypadku niedrożności jelit u zwierząt kluczowe jest szybkie podjęcie decyzji o laparotomii, czyli operacyjnym usunięciu przeszkody.
Równie ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu. Najczęściej wymaga to wyrównania zaburzeń elektrolitowych, które wynikają z intensywnych wymiotów i braku pobierania pokarmu. W przypadku młodych zwierząt trzeba zwrócić szczególną uwagę na ryzyko hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi, który może być bardzo niebezpieczny.
Dodatkowo, istotnym problemem może być hipotermia, czyli obniżenie temperatury ciała. Niedrożność jelit, szczególnie w połączeniu z wyniszczeniem organizmu, intensywnymi wymiotami czy długotrwałym stresem, może sprawić, że organizm zwierzęcia nie będzie w stanie utrzymać prawidłowej temperatury. Jest to szczególnie ważne u małych i młodych zwierząt, które mają ograniczoną zdolność do termoregulacji. Hipotermia zwiększa ryzyko powikłań podczas operacji i rekonwalescencji, dlatego właściwe ogrzewanie pacjenta jest równie ważne jak inne aspekty przygotowania przedzabiegowego.
Trzymam kciuki za Państwa decyzję i nowego kociaka w przyszłości, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Proszę pamiętać, że jesteśmy tu, by wspierać w każdej chwili! 🌸