6 ZASAD DLA BEZPIECZEŃSTWA PSA I KOTA W DOMU

6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu

6 Zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu

6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu. Dom powinien być miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla mieszkających w nim zwierząt domowych. Niestety, to właśnie w domu często dochodzi do wypadków, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia psów i kotów.

Spis treści:
    Add a header to begin generating the table of contents

    6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu

    Wielu wypadkom i innym sytuacjom krytycznym z udziałem naszych zwierząt można łatwo zapobiec. Przede wszystkim zadbajmy, aby pomieszczenia, w których przebywają psy i koty były bezpieczne. Pierwsza pomoc może uratować życie zwierzęciu, ale najważniejszą rzeczą jaką możemy zrobić dla naszych czworonogów, jest próba zapobiegania wypadkom i chorobom. We wszystkich sytuacjach najważniejszy jest zdrowy rozsądek i umiar we wszystkim. 

    1. Uwaga na maszyny i urządzenia

    6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu. Bezwzględnie utrzymujemy zwierzęta z dala od pracujących maszyn i urządzeń. Do najgroźniejszych zaliczamy: maszynę do szycia, wiertarkę, szlifierkę, żelazka itp. Nasze zwierzaki zawsze chcą być blisko nas, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Przygotowując się do pracy, zadbajmy, aby pies czy kot nie zbliżał się do włączonych urządzeń. Jeżeli pracujemy w domu, uważajmy na sprzęt biurowy, który także może być niebezpieczny dla zwierząt. Szczególną uwagę musimy zwrócić na niszczarki do dokumentów, nożyczki, zszywacze itp. Jeśli pozwalamy zwierzętom wchodzić do pomieszczeń biurowych, chowajmy wszystkie ostre przedmioty i wyłączajmy nieużywany sprzęt.

    2. Zagrożenia w kuchni i pralni

    Najgroźniejsze dla zwierząt domowych urządzenia znajdują się w kuchni i pralni, są to: pralka, kuchenka, lodówka czy suszarka. Niestety wiele zwierząt straciło życie z wskutek wypadków związanych z tymi urządzeniami. Pamiętajmy, by przed każdym włączeniem dowolnego urządzenia sprawdzić, czy nie ma w nim śpiącego psa lub kota. Dobrym pomysłem jest zamykanie drzwiczek do kuchenek, pralek, suszarek itp., gdy akurat ich nie używamy. Małe zwierzęta mogą nawet wejść do zmywarki w pooszukiwaniu resztek jedzenia… Nigdy nie opuszczajmy kuchni podczas gotowania. Ogień z kuchenki gazowej może być niebezpieczny dla kociego ogona, a działająca kuchenka elektryczna może zwierzę dotkliwie poparzyć. Suszarka jest niebezpieczna zwłaszcza dla kotów, które kusi wydobywające się z niej ciepło. Dla bezpieczeństwa zamykajmy drzwiczki nieużywanych urządzeń, a przed ich uruchomieniem sprawdźmy, czy nie ma w środku naszego kota.

    6 ZASAD DLA BEZPIECZEŃSTWA PSA I KOTA W DOMU

    3. Groźne leki

    6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu. Opiekując się psem lub kotem, musimy uważać na leki i substancje potencjalnie toksyczne. Zawsze trzymajmy te preparaty poza zasięgiem zwierząt domowych, Jeżeli przyjmujemy jakieś leki, zadbajmy aby zwierzęta podczas tej czynności nam nie towarzyszyły. Niepokojąco często zdarza się, że tabletka lub kapsułka upadnie nam na podłogę i zostanie połknięta przez psa zanim zdążymy zareagować. Pozostawienie tabletek na blacie lub szafce, także sprzyja zjedzeniu ich przez psa. Najgroźniejsze dla zwierząt popularne leki antyhistaminowe, nasenne, uspakajającą oraz przeciwbólowe. W przypadku stwierdzenia połknięcia przez zwierzę leków należy zabrać pudełko lub ulotkę od lekarstwa i szybko udać się do lekarza weterynarii. Zatrucie amitrazą u zwierząt.

    4. Jedzenie, przysmaki, przekąski

    Dając naszemu pupilowi odpowiedniej jakości pożywienie, dbając o jego świeżość i właściwe porcje zapewniamy mu zdrowie i chronimy go przed różnymi schorzeniami. Nie podajemy zwierzętom taniej, chemicznej karmy, bo to co zaoszczędzimy na karmieniu, z nawiązką wydamy u weterynarza. Karma wysokiej jakości jest dobrze strawna. Porcje są małe objętościowo, jednak zawierają wszystkie potrzebne składniki. Taka dieta nie obciąża przewodu pokarmowego, a kupy są małe i o zwartej konsystencji. Dla dobra psa lub kota dobierzmy odpowiednia porcję jedzenia. Z reguły wystarczające jest karmienie jeden raz dziennie. Stan odżywienia zwierzęcia sprawdzamy używając odpowiedniej skali, i w zależności od wyniku dostosowujemy ilość pożywienia. Często kusi nas podawanie zwierzętom różnych przysmaków i przekąsek. Najbezpieczniejsze są te, które własnoręcznie wykonaliśmy. Sporadycznie można podać kawałek surowej marchewki, groszku lub jabłka. Kotom może zasmakować dynia z puszki, która oprócz tego, że jest smaczna, zapobiega zatwardzeniom. Ostrzegamy także przed podawaniem „ludzkiego” jedzenia, które oprócz tego, że jest szkodliwe, może doprowadzić do nawyku „żebrania” przy stole.

    6 ZASAD DLA BEZPIECZEŃSTWA PSA I KOTA W DOMU

    5. Niebezpieczne przewody elektryczne

    6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu. Przewody elektryczne mogą być kuszące dla psów i kotów. Nie zostawiajmy zwierząt w pomieszczeniach, w których są niezabezpieczone kable. Jeśli już musimy pozostawić zwierzę w takim pomieszczeniu, to zadbajmy, aby wtyczki były wyciągnięte z gniazdek. Decydując się na zamieszkanie z psem lub kotem, najlepiej zabezpieczyć kable odpowiednimi osłonami. Pogryzienie przewodu, w którym płynie prąd elektryczny może być niebezpieczne dla życia zwierzęcia oraz może spowodować głębokie poparzenia języka i jamy ustnej. Agresja między psami – jak sobie poradzić?

    6. Groźne zabawki

    Młode zwierzęta uczą się świata poprzez gryzienie, dlatego należy zabezpieczyć wszystkie małe przedmioty, które mogą być pogryzione i połknięte. Taki przedmiot może spowodować zaburzenia przewodu pokarmowego, prowadząc do jego niedrożności. Może także spowodować problem z układem oddechowym i jamą ustną. Zawsze powinniśmy towarzyszyć zwierzętom podczas zabawy. Jeżeli chcemy zostawić zwierzęciu zabawkę podczas naszej nieobecności, zadbajmy, aby był to przedmiot sprawdzony i bezpieczny. Musimy wcześniej ocenić go do kątem możliwości pogryzienia i połknięcia. W przypadku kotów baczną uwagę zwróćmy na wszelki wstążki i żyłki, które mogą być przez zwierzę połknięte i mogą spowodować poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Jak podać kotu tabletkę?

    6 Zasad dla bezpieczeństwa psa i kota w domu

    Skomentuj

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to Top
    Skip to content