6 Zasad dla bezpieczeństwa psa i kota poza domem
6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota poza domem. Wielu wypadkom i sytuacjom krytycznym dotyczącym zwierząt domowych, można w łatwy sposób zapobiec. Przede wszystkim należy zachowywać zdrowy rozsądek i samemu przewidywać możliwe niebezpieczeństwa. Poza tym warto poznać zasady pierwszej pomocy, która w wielu przypadkach może uratować życie waszego pupila.
6 Zasad dla bezpieczeństwa psa i kota poza domem
6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota rozpoczynamy od postępowania ze zwierzętami na spacerach i poza domem.
1. Nie wypuszczamy zwierząt bez opieki
Nigdy nie pozwalamy biegać zwierzętom samopas. Dotyczy to zarówno psów jak i kotów. Takie, pozbawione opieki i nadzoru, zwierzęta są narażone na liczne niebezpieczeństwa np. potrącenia, pokąsania i inne urazy. Zwierzę może zostać skradzione lub się zagubić. Jeżeli chcesz sprawić swojemu pupilowi radość zabierz go na spacer, koniecznie na smyczy. Pamiętaj, że kota także możesz przyzwyczaić do wychodzenia na spacery, a których możesz mu towarzyszyć. Psy się gryzą? Jak temu zapobiec?
2. Dbamy o solidne ogrodzenie
Jeżeli nasze zwierzę przebywa samo w ogrodzie, koniecznie zadbajmy o solidne ogrodzenie. Jest to kolejna z 6 zasad dla bezpieczeństwa psa i kota. Płot powinien być na tyle wysoki, by pies nie mógł się na niego wspiąć, jak również, by nie mogły go sforsować inne zwierzęta z zewnątrz. Przyjmuje się, że np. dla małego, ale skocznego cocker spaniela taka wysokość to minimum 180 cm. Najlepiej, jak ogrodzenie jest także wkopane w ziemię, aby zapobiec podkopywaniu.
3. Identyfikator to podstawa
Każde zwierzę opuszczające dom musi być zaopatrzone w identyfikator, trwale przyczepiony do obroży. Może to być dowolny mały breloczek, lub specjalny, personalizowany identyfikator. W identyfikatorze należy zamieścić aktualny, kontaktowy numer telefonu. Numer telefonu można także zapisać po wewnętrznej stronie obroży. Czasem warto dodać napis: „NAGRODA”, działa to lepiej niż zamieszczenie np. imienia zwierzęcia.
6 Zasad dla bezpieczeństwa psa i kota poza domem
4. Znakowanie mikroczipem
Standardem w opiece nad zwierzętami powinno być znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa. Zabieg czipowania psa jest dość szybki i nieskomplikowany. Nie stanowi dla zwierzęcia źródła bólu, a ewentualnie towarzyszy mu chwilowy dyskomfort. Mikroczip umieszczany jest pod skórą za pomocą specjalnego aplikatora (jednorazowej igłostrzykawki) między łopatkami lub po lewej stronie w połowie długości szyi. W mikroczipie zakodowany jest liczący 15 cyfr kod indywidualny dla każdego zwierzęcia. Jednak dopiero rejestracja czipa w bazie danych umożliwia połączyć ten indywidualny numer z danymi opiekuna. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym nie funkcjonuje obowiązkowe czipowanie psów i kotów. Dlatego warto samemu zadbać o zaczipowanie zwierzęcia i zarejestrowanie go w ogólnodostępnej bazie danych.
5. Kastracja psów i kotów
Odpowiedzialny opiekun zwierzęcia nie dopuszcza do niekontrolowanego rozmnażania. Jedyną, pewną metodą zapobiegania ciąży u zwierząt, jest ich zaplanowana kastracja. Kastracja, czyli chirurgiczne pozbawienie możliwości rozrodczych, polega na usunięciu gonad (jajników lub jąder) oraz macicy u samic. Kastracja zapobiega też: problemom z porodem, niewłaściwym zachowaniom, walkom z innymi zwierzętami, ucieczkom z domu itp. Dzięki niej zmniejszymy ryzyko pogryzienia naszego zwierzęcia, potrącenia go przez samochód oraz wyeliminujemy takie problemy zdrowotne jak: zapalenie gruczołu mlekowego, zapalenie macicy, pewne odmiany nowotworu gruczołu mlekowego oraz problemy z prostatą. Kastracja zapewnia zwierzęciu dłuższe i szczęśliwsze życie, a dzięki niej zmniejsz się skala bezdomności wśród zwierząt.
6. Nie zostawiamy zwierzęcia w samochodzie
Pod żadnym pozorem nie pozostawiamy psa lub kota (oraz innego zwierzęcia) w zamkniętym samochodzie. Szyby samochodowe dają efekt szklarni, powodują, że wnętrze samochodu zmienia się w cieplarnię. Temperatura wewnątrz pojazdu rośnie i staje się śmiertelnie niebezpieczna. Efekt ten występuje także w chłodne dni, jeśli tylko świeci słońce. Uchylone okno, także nie jest rozwiązaniem: może być zachętą dla złodzieja lub może sprowokować zwierzę do próby ucieczki. Wychodząc z samochodu zabierzmy zwierzę ze sobą lub zostawmy je w domu. Idąc na zakupy, nie zostawiamy psa przywiązanego pod sklepem. Ostatnie orzeczenia Sądów wskazują, że pozostawienie psa przywiązanego pod sklepem może być traktowane jako porzucenie. Ponadto narażamy nasze zwierzę na kradzież. Podczas podróży ze zwierzęciem, także zadbajmy o jego bezpieczeństwo. Małego psa lub kota najlepiej przewozić w transporterze, a dużego najlepiej zaopatrzyć w szelki i przypiąć go do gniazda pasów bezpieczeństwa. Zabronione jest przewożenie psa na otwartej pace ciężarówki, nie wolno także „wyprowadzać” psa każąc mu biec przy jadącym samochodzie.