znakowanie Zwierząt

Oraz Baza Danych

Jesteśmy za Wprowadzeniem Obowiązku Znakowania Psów i Kotów

Przyłącz się Do Naszej Kampanii!

Państwo Jest Bezradne!

  • Od ponad dwudziestu lat rząd polski nie potrafi wprowadzić ustawowego obowiązku znakowania psów i kotów.
  • Przez to tysiące zwierząt jest porzucanych, krzywdzonych i pozbawianych domów.
  • Dość cierpienia! Poprzyj petycję, w sprawie wprowadzenia obowiązku znakowania psów i kotów!
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
PETYCJA DOTYCZĄCA OBOWIĄZKOWEGO ZNAKOWANIA PSÓW I KOTÓW
Popieram Wprowadzenie Obowiązku Znakowania Psów i Kotów Wraz Z Obowiązkiem Umieszczania Ich Danych W Bezpłatnej, Ogólnodostępnej Bazie Danych!
znakowanie-vet-alert-petycja
Dane
Czy chcesz otrzymywać na podane wyżej dane kontaktowe informacje o działaniach Vet-Alert na rzecz zwierząt?

Znakowanie, czipowanie, chipowanie, czyli...

Podstawowe Informacje

Elektroniczne znakowanie zwierząt jest najskuteczniejszą  metodą zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybką identyfikację właścicieli. 

Polega na niemal bezbolesnym wszczepieniu pod skórę psa lub kota elektronicznego mikroczipa z 15-cyfrowym, unikatowym numerem, a następnie wprowadzeniu danych oznakowanego zwierzęcia do bazy danych.

Częste Pytania FQA

Zabieg czipowania psa jest dość szybki i nieskomplikowany. Nie stanowi dla zwierzęcia źródła bólu, a ewentualnie towarzyszy mu chwilowy dyskomfort. Mikroczip umieszczany jest pod skórą za pomocą specjalnego aplikatora (jednorazowej igłostrzykawki)  między łopatkami lub po lewej stronie w połowie długości szyi. 

.Mikrochip to liczący zaledwie kilka milimetrów układ scalony. Urządzenie przypominające ziarnko ryżu  pokryte jest specjalną powłoką neutralną dla organizmu zwierzęcia. W urządzeniu zakodowany jest liczący 15 cyfr kod indywidualny dla każdego zwierzęcia. Dopiero rejestracja czipa w bazie danych umożliwia połączyć ten indywidualny numer z danymi opiekuna. 

Mikroczipy nie są zasilane żadnym systemem bateryjnym ani akumulatorami, jednak nie musimy się  obawiać się, że po pewnym czasie zaistnieje konieczność wymiany systemu zasilającego. Najnowszej generacji mikrochipy działają nawet dwadzieścia lat. Dekodowanie piętnastocyfrowego identyfikatora odbywa się na zasadzie odbijania fal radiowych. 

Częste Pytania FAQ

Baza danych to zbiór danych opiekunów zwierząt przypisanych do wszczepionych zwierzętom mikroczipów.

W Europie od 1997 roku działa system rejestracji psów i kotów - Europejskie Zrzeszenie Baz Danych EUROPEAN PET NETWORK (Europetnet) z siedzibą w Brukseli. Jest to organizacja non profit, która łączy europejskie bazy danych o zwierzętach oznakowanych i udostępnia narzędzia umożliwiające odnalezienie właściciela oznakowanego zwierzęcia. W Polsce działa kilka baz danych rejestracji zwierząt, ale do stowarzyszenia Europetnet należą dwa podmioty: Międzynarodowa Baza Danych Safe-Animal, prowadzona przez Fundację Safe-Animal, oraz Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt Sp. z o.o. 

Każda z baz danych współpracujących z Europetnet przesyła numery transponderów ze swojego kraju do wspólnej bazy. Na wypadek znalezienia psa, który oddalił się od opiekuna, można wpisać numer mikroczipa na stronie wyszukiwarki Europetnet i uzyskać informację o kraju pochodzenia zwierzęcia oraz kontakt do lokalnej bazy dysponującej danymi kontaktowymi właściciela. Warto dodać, że dane osobowe właścicieli zwierząt nie są przekazywane do bazy Europetnet. Funkcjonuje ona jako globalna wyszukiwarka, do której podłączone są bazy zwierząt oznakowanych w Europie z poszczególnych krajów. System przeszukuje bazy krajowe wyłącznie w poszukiwaniu numeru mikroczipa.

Baza Danych

Polska Nadal Bez Obowiązku Czipowania i Rejestracji

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym nie funkcjonuje obowiązkowe czipowanie psów i kotów.
Pomysł wprowadzenia takiego obowiązku pojawił się w naszym kraju blisko 10 lat temu, ale do dziś, po wielu próbach zmian ustawy o ochronie zwierząt, nie doczekał się wprowadzenia w życie.
Dlatego nadal czipowanie i rejestracja zwierząt jest uzależniona od zaangażowania opiekuna. Co gorsza, nawet zwierzęta pochodzące z „legalnych” hodowli nie zawsze są oznakowane, a prawie nigdy nie są zarejestrowane.
Niestety umieszczenie danych zwierzęcia i opiekuna podlega opłatom!

Scroll to Top
Skip to content