Obowiązkowe czipowanie psów i kotów już wkrótce
Czy obowiązkowe czipowanie rozwiąże problemu bezdomności zwierząt w Polsce?
Obowiązkowe czipowanie psów i kotów już wkrótce. Bezdomność zwierząt to problem, który od lat nie traci na znaczeniu. W Polsce w 2022 roku schroniska opiekowały się ponad 84 tysiącami psów i 34 tysiącami kotów, a koszty ich utrzymania przekroczyły 347 milionów złotych. Problem ten wykracza daleko poza kwestie finansowe – to przede wszystkim wyzwanie etyczne i społeczne. Bezdomność zwierząt niesie za sobą cierpienie tysięcy zwierząt oraz generuje liczne trudności dla lokalnych społeczności i instytucji zajmujących się ochroną zwierząt. W odpowiedzi na te wyzwania, polskie Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPIK), którego wprowadzenie zostało wymuszone przez Unię Europejską.
Co zakłada projekt obowiązkowej rejestracji psów i kotów?
Projekt KROPIK przewiduje utworzenie ogólnokrajowego rejestru wszystkich psów i kotów w Polsce oraz wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji zwierząt poprzez wszczepienie elektronicznego transpondera. Zabieg czipowania, który będzie obowiązkowy, zostanie przeprowadzony na koszt opiekuna zwierzęcia, choć konkretny koszt tej usługi nie został jeszcze podany.
Dane właścicieli oraz podstawowe informacje identyfikujące zwierzę będą dostępne dla:
- lekarzy weterynarii,
- gmin,
- policji,
- straży miejskiej,
- sądów
- Inspekcji Weterynaryjnej.
KROPIK będzie także połączony z aplikacją mObywatel, co umożliwi właścicielom łatwy dostęp do danych ich zwierząt.
Projektowana ustawa zakłada, że znakowanie psów będzie przeprowadzane podczas pierwszego szczepienia ochronnego przeciwko wściekliźnie, a w przypadku kotów – nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
Opiekun zwierzęcia będzie zobowiązany do przechowywania zaświadczenia o oznakowaniu do końca życia zwierzęcia, co ma zapobiec nieodpowiedzialnemu porzucaniu zwierząt.
Obowiązkowe czipowanie psów i kotów już wkrótce
Koszt obowiązkowego czipowania psów i kotów
Obecnie czipowanie zwierząt domowych jest dobrowolne, a właściciele mogą korzystać z usług prywatnych baz, co pozwala na łatwiejsze znalezienie zwierzęcia w przypadku jego zaginięcia.
Wprowadzenie KROPiK będzie wiązało się z opłatą, którą poniosą opiekunowie psów i kotów. W praktyce oznacza to, że zakłady lecznicze dla zwierząt będą pobierały wynagrodzenie za wykonanie usługi czipowania i rejestracji w bazie KROPiK.
„Podmiot prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt będzie pobierał wynagrodzenie za czynności związane z oznakowaniem psa albo kota, zarejestrowaniem psa albo kota w KROPiK oraz za zmianę lub uzupełnienie informacji w KROPiK na wniosek właściciela zwierzęcia. Maksymalna wysokość wynagrodzenia za te czynności zostanie określona w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw rolnictwa” – przekazało Ministerstwo Rolnictwa.
Jakie są cele obowiązkowego czipowania psów i kotów
Ministerstwo Rolnictwa wyraźnie podkreśla, że jednym z głównych celów wprowadzenia obowiązkowego czipowania psów i kotów jest walka z bezdomnością zwierząt. Dzięki KROPIK możliwe będzie szybkie identyfikowanie opiekunów zagubionych zwierząt oraz przeciwdziałanie ich bezdomności. Rejestracja i znakowanie pozwolą także na lepszą kontrolę liczebności zwierząt, co może przynieść oszczędności dla budżetów gmin oraz poprawić ogólną jakość życia zwierząt domowych. Skąd się wziął pies domowy – historia udomowienia>>
Zmniejszenie bezdomności dzięki obowiązkowemu czipowaniu psów i kotów
Bezdomne psy i koty narażone są na cierpienie, głód, choroby, a często również na złe traktowanie. Pracownicy schronisk oraz organizacje prozwierzęce każdego dnia zmagają się z problemami związanymi z zapewnieniem odpowiednich warunków dla rosnącej liczby bezdomnych zwierząt. Ponadto, utrzymanie schronisk to ogromne koszty dla gmin, które są zobowiązane do zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. Wprowadzenie KROPIK pomoże lokalnym władzom w lepszym zarządzaniu problemem, a opiekunom zwierząt pozwoli na świadomą odpowiedzialność za swoje zwierzęta.
Etapy wdrażania obowiązkowego czipowania
Projekt ustawy znajduje się obecnie na etapie konsultacji i oczekuje na wdrożenie technicznych rozwiązań niezbędnych do działania rejestru. Wstępnie zakłada się, że w życie wejdą także przepisy dotyczące kar za brak rejestracji i oznakowania, co jeszcze bardziej zmotywuje właścicieli do przestrzegania nowych wymogów. KROPIK może być przełomem w walce z bezdomnością zwierząt, który, przy skutecznym wdrożeniu, może znacząco poprawić sytuację zwierząt w Polsce. Obowiązkowe czipowanie psów i kotów już wkrótce.
Kara za nieprzestrzeganie obowiązku czipowania i rejestracji
Przepisy przewidują kary dla osób, które nie spełnią obowiązku znakowania i rejestracji swoich zwierząt. „Po 12 miesiącach od dnia wskazanego w komunikacie wejdą w życie przepisy umożliwiające ukaranie właścicieli psów i kotów, którzy nie dokonali obowiązkowej identyfikacji i rejestracji zwierząt” – wskazuje Ministerstwo.
Za nadzór nad przestrzeganiem nowych przepisów odpowiedzialne będą organy Inspekcji Weterynaryjnej, policja, a także straż miejska lub gminna. Kara za niedopełnienie obowiązku może wynosić od 500 złotych w formie mandatu, aż do 5000 złotych, jeśli sprawa trafi do sądu.
Wesprzyj Działalność Fundacji
Podaruj Dowolną Kwotę i Popraw Życie Zwierząt.
❤
Podsumowanie
Obowiązkowe czipowanie psów i kotów już wkrótce. KROPIK to szansa na lepsze jutro dla zwierząt i odpowiedzialne podejście do ich opieki. Dzięki nowym przepisom i możliwościom identyfikacji, Polska ma szansę stać się krajem, w którym bezdomność zwierząt przestanie być problemem, a każdy pies i kot będą mieć swój dom. Niestety ubolewamy, że po dwudziestu latach walki o obowiązkowe czipowanie, dopiero ultimatum Unii Europejskiej doprowadziło do wszczęcia prac nad ustawą.