Przejdź do treści
Posiedzenie interwencyjne Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie fundacji Vet-alert

Posiedzenie interwencyjne Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie fundacji Vet-alert

Posiedzenie interwencyjne Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie Fundacji Vet-Alert

Interwencja Rady Działalności Pożytku Publicznego

Posiedzenie interwencyjne Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie Fundacji Vet-Alert. 24 września 2023 roku odbyło się posiedzenie Zespołu ds. interwencji Rady Działalności Pożytku Publicznego. 

Dziękujemy Radzie, że ponownie zajęła się problemem naszej Fundacji, która z powodu decyzji Izby Lekarsko-Weterynaryjnej nie może wykonywać swojej działalności statutowej. Ponownie szukaliśmy więc wsparcia w walce o możliwość prowadzenia działalności charytatywnej w weterynarii. W obliczu rosnących kosztów opieki weterynaryjnej, nie możemy pozwolić, by zwierzęta cierpiały z powodu braku funduszy ich opiekunów. 

Spis treści:
    Add a header to begin generating the table of contents

    List Fundacji Vet-Alert do Rady Działalności Pożytku Publicznego

    W marcu 2024 roku Fundacja Vet-Alert skierowała podanie o interwencję do Rady Działalności Pożytku Publicznego.

    Treść Listu Fundacji Vet-Alert:

    “Kontaktujemy się z Państwem jako organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do Spraw Działalności Pożytku Publicznego, do której zadań należy m.in. udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi, lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, związanych z działalnością pożytku publicznego (Art. 35 ust. 2 pkt 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).
    Pierwszy raz prosiliśmy Państwa o pomoc ponad rok temu, jednak do tej pory nie uzyskaliśmy opisanego w ustawie wsparcia. Nasz ponowny kontakt wynika ze wskazań OFOP-u, do którego zwróciliśmy się po pomoc.
    Nasza Fundacja posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego, nie może wykonywać w Polsce swojej działalności statutowej, mimo przyznanego przez Sąd statusu oraz akceptacji statutu i zakresu działalności Fundacji.

    Fundacja Vet-Alert nie może wykonywać swojej działalności statutowej

    Od dwóch lat borykamy się z problemami związanymi z interpretacją przepisów dotyczących działalności weterynaryjnej. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS) oraz Statutem Fundacja Vet-Alert prowadzi działalność statutową (odpłatną i nieodpłatną) w zakresie PKD 75.00 Z (działalność weterynaryjna). Sąd KRS w Gdańsku nie miał wątpliwości podczas rejestracji naszej Fundacji.
    Podobnie Izba Lekarsko-Weterynaryjna, która rejestrowała kolejne gabinety naszej Fundacji nigdy nie wymagała prowadzenia działalności gospodarczej.
    Od stycznia 2023 roku Zachodniopomorska Izba Lekarsko-Weterynaryjna utrzymuje, że działalność weterynaryjna może być wykonywana wyłącznie jako działalność gospodarcza. Nie jest to zgodne ze stanem faktycznym, gdyż w Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt zakładów leczniczych dla zwierząt niewykonujących działalności gospodarczej (mamy na to nie budzące wątpliwości dowody). Niepokojący jest fakt, że konsekwencje tej interpretacji dotknęły tylko nas – organizację pożytku publicznego. Takie działalnie powinno spotkać się z głośnym i wyraźnym potępieniem przez Radę Działalności Pożytku Publicznego – co niestety nie nastąpiło.
    Pragniemy zwrócić uwagę, że nie z własnej winy padliśmy ofiarą wykluczających się interpretacji prawa. Doprowadziło to do paradoksalnej sytuacji, w której organy państwa przesądzają o charakterze działalności fundacji, pomimo jej zarejestrowanego statusu (OPP) i akceptacji statutu. Taki sposób działania organów państwowych budzi poważne obawy dotyczące zasady równości przed prawem oraz wpływa negatywnie na zaufanie społeczeństwa do państwa prawa.

    Izba Lekarsko-Weterynaryjna blokuje działalność charytatywną w weterynarii

    Apelujemy do Państwa o podjęcie interwencji w tej sprawie i jasne wyrażenie swojego stanowiska. Jego ciągły brak doprowadził do sytuacji, w której urzędnicy z Ministerstwa Rolnictwa dezawuują dziewięcioletnią działalność naszej Fundacji. W piśmie z dnia 15 lutego 2024 roku Wojciech Wojtyra dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii podważa status naszej Fundacji jako organizacji pożytku publicznego, czym kwestionuje prawomocne postanowienie Sądu.
    Bierność Rady Działalności Pożytku Publicznego prowadzi do eskalacji konfliktu, w którym dochodzi do podważania sensu naszej działalności jako organizacji pożytku publicznego.
    Prosimy o pomoc i poparcie w traktowaniu Fundacji Vet-Alert zgodnie z przyznanym statutem oraz zasadami demokratycznego państwa prawa. Działania organów państwa powinny być ukierunkowane na wspieranie organizacji pożytku publicznego, a nie na tworzenie sytuacji, które mogą negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie i reputację.
    Uprzedzając Państwa wątpliwości, wyjaśniamy że gabinet weterynaryjny Fundacji Vet-Alert spełnia wymagania dotyczące wykonywania działalności regulowanej w weterynarii. Izba Lekarsko-Weterynaryjna, która prowadzi rejestr zakładów leczniczych dla zwierząt sprawdza, czy gabinet spełnia szczegółowe wymagania. Nasz gabinet był pod tym katem dwukrotnie kontrolowany i nie stwierdzono żadnych naruszeń.
    Ingerencja Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w status organizacji pozarządowej jest niedopuszczalna i powinna zostać zakwestionowana przez Radę Działalności Pożytku Publicznego.
    Chcielibyśmy podkreślić, że Fundacja Vet-Alert spełnia ważną rolę społeczną, zapewniając leczenie zwierząt osób o ograniczonych możliwościach finansowych, wykluczonych społecznie oraz w kryzysie bezdomności. Dzięki naszemu zaangażowaniu, w gabinecie weterynaryjnym Fundacji osoby biedniejsze miały dostęp do usług weterynaryjnych. Dzięki czemu ich zwierzęta nie musiały cierpieć przez brak leczenia. Ponadto objęcie tych zwierząt nadzorem weterynaryjnym poprawia bezpieczeństwo epizootyczne mieszkańców.
    Wobec opisanych powyżej faktów zwracamy się z prośbą o pilną interwencję w sprawie Fundacji Vet-Alert, która nie swojej winy nie może pełnić swojej (zatwierdzonej przez sąd) działalności statutowej. To nie do zaakceptowania, że nasza organizacja pozarządowa, działająca na rzecz dobra zwierząt i biednych ludzi, jest hamowana przez biurokrację i administracyjne przeszkody.
    Rozumiemy, że Rada ds. Pożytku Publicznego ma za zadanie wspierać i chronić organizacje pozarządowe w realizacji ich celów statutowych. Dlatego też zwracamy się z wezwaniem do udzielenia nam pomocy w pokonaniu przeszkód administracyjnych, które utrudniają pełnienie naszej misji

    historia

    Wesprzyj Działalność Fundacji

    Podaruj Dowolną Kwotę i Popraw Życie Zwierząt
    ❤❤❤

    Petycja Fundacji Vet-Alert w sprawie charytatywnej opieki weterynaryjnej

    Złożyliśmy w ubiegłym roku petycję do Senatu (P10-66/23), aby raz na zawsze jasno uregulować charytatywną działalność weterynaryjną, obecnie zajmuje się nią w komisji Senator Piotr Masłowski. Jednak nasza petycja najprawdopodobniej nie będzie procedowana, ponieważ nie podoba się Izbie Weterynaryjnej oraz Ministerstwu Rolnictwa. Izba Weterynaryjna sugeruje rodzinnej dwuosobowej organizacji pożytku publicznego, żeby utworzyła sobie spółki i przelewała pieniądze z jednego podmiotu do drugiego. W rozumieniu Izby weterynarz działa wyłącznie dla zysku jak zwykły biznesmen, dla którego życie zwierząt nie ma żadnego znaczenia, zwierzęta stanowią tylko narzędzie dla bogacenia się właścicieli zakładów leczniczych.
    Celem Izby Weterynaryjnej jest całkowite zablokowanie działalności charytatywnej w weterynarii w Polsce.
    Mimo, iż od ponad roku informujemy o tej sprawie wszystkie instytucje i polityków, nadal jesteśmy osamotnieni. Bez wsparcia musimy się borykać z opiniami typu: „świadczenie przez dany podmiot pomocy ubogim z przeznaczeniem na leczenie zwierząt nie musi się odbywać w formie bezpośredniego świadczenia przez ten podmiot usług weterynaryjnych na rzecz tych osób” – W. Wojtyra dyrektor Departamentu z Ministerstwa Rolnictwa.
    Zastanawiamy się dlaczego nikt nie kwestionuje banków żywności, które bezpośrednio przekazują jedzenie potrzebującym, zamiast rozdawać talony do supermarketów. Podobnie noclegownie dla bezdomnych oferują miejsca do spania, zamiast bonów do hoteli, a jadłodajnie częstują zupą, a nie kuponem do restauracji, itd., itp. Nasza działalność niczym się od nich nie różni. Naszym celem statutowym jest zapewnienie opieki weterynaryjnej we własnym gabinecie. Mamy niezbędne wykształcenie, doświadczenie i wyposażenie, spełniamy też wszelkie wymogi formalne.
    Rada Działalności Pożytku Publicznego podjęła ten temat ponad rok temu. Zorganizowano spotkanie interwencyjne, obiecano nam pomoc prawną. Niestety nic z tego nie wynika, na nasze zapytania nawet nie otrzymujemy odpowiedzi. Naprawdę potrzebujemy pomocy.
    Czas działać – zwierzęta potrzebują natychmiastowej pomocy, a my nie możemy tolerować dalszych opóźnień. Prosimy o konkretną reakcję i szybką interwencję, abyśmy mogli kontynuować naszą misję bez zbędnych ograniczeń.”

    Stanowisko Rady Działalności Pożytku Publicznego

    Po niemalże dwóch latach i dwóch posiedzeniach interwencyjnych doczekaliśmy się stanowiska Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie charytatywnej opieki weterynaryjnej. Cieszymy się, że dostrzeżono w końcu absurdalność stanowiska Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Ministerstwa Rolnictwa, które zabraniają charytatywnej działalności weterynaryjnej w Polsce.

    Oto stanowisko Rady:

    (…) Rada Działalności Pożytku Publicznego, po rozpatrzeniu interwencji złożonej przez Fundację Ochrony Zwierząt Vet-Alert, dotyczącej interpretacji przepisów prawa w zakresie możliwości wykonywania działalności weterynaryjnej przez organizacje pozarządowe nieprowadzące działalności gospodarczej, zwraca się z wnioskiem do:

    1. Rady Ministrów,
    2. Przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego – Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego,
    3. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 4) Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
    4. Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
    5. Podkomisji Stałej do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
    6. Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego,
    7. Grupy Roboczej ds. Uproszczeń Prawnych dla Organizacji Pozarządowych przy Przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego ⎯ o:

    przygotowanie i podjęcie inicjatywy zmiany obowiązującego prawa w taki sposób, by działalność weterynaryjna na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogła być wykonywana w ramach działalności statutowej przez organizacje pozarządowe, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

    2. Rada Działalności Pożytku Publicznego w toku rozpatrzenia interwencji, o której mowa w ust. 1, ustaliła, że zgodnie z interpretacją przepisów prawa powszechnie obowiązującego wyrażoną i podtrzymaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie pozwalają na wykonywanie działalności weterynaryjnej w ramach działalności statutowej przez organizacje pozarządowe, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także, że działalność weterynaryjna może być w Rzeczypospolitej Polskiej wykonywana wyłącznie przez przedsiębiorców w ramach działalności gospodarczej.

    3. Rada Działalności Pożytku Publicznego stoi na stanowisku, że przepisy prawa w zakresie, o którym mowa w ust. 2, powinny zostać zmienione w taki sposób, by umożliwić wykonywanie działalności weterynaryjnej w ramach działalności statutowej przez organizacje pozarządowe, które nie prowadzą działalności gospodarczej (…)

    Skomentuj

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to Top