Przejdź do treści
jak podać kotu tabletkę

Jak podać kotu tabletkę

JAK PODAĆ KOTU TABLETKĘ?

Jak podać kotu tabletkę? Koty są zwierzętami upartymi i nie zawsze pozwalają sobie coś narzucić. Mają ostre pazury i zęby, są nader zwinne i ruchliwe i bardzo zręcznie potrafią swoją broń wykorzystać przeciwko człowiekowi. Właściwy sposób podawania kotu lekarstw jest podstawową umiejętnością każdego opiekuna czworonoga.

Unieruchomienie kota

W celu unieruchomienia kota, można owinąć go grubym ręcznikiem lub włożyć kota do specjalnego worka, dzięki czemu można już łatwo unieruchomić głowę zwierzęcia i podawać leki do oczu i uszu.

Aby podać kotu tabletkę należy nacisnąć lekko na stawy szczęki, co zmusi kota do otwarcia pyszczka, i tępą lub płaską pęsetą lub palcami kładziemy tabletkę u nasady języka. Szybko zamykamy kotu pyszczek i przytrzymujemy. Na palec wolnej ręki nabieramy trochę płynu lub papkowatego jedzenia (woda, topiony ser, pasztet) i pocieramy nim kotu nos i wargi. Zmusi to zwierzę do oblizania się i przez to do połknięcia podanej pigułki. 

Podawanie leków w formie past i płynów

Jak podać kotu tabletkę? Wiele leków jest produkowanych w postaci past lub kropli. Mimo, że są przygotowane pod względem smakowym, nie każdy kot chce je przyjmować dobrowolnie. Leki w tej postaci miewają specjalną rurkę, którą wprowadzamy kotu do pyszczka od przodu, przez siekacze lub z boku (między zębami) aż do nasady języka i wyciskamy odpowiednią ilość medykamentu. Następnie przytrzymujemy mu mordkę. Jeżeli zwierzę ma tendencję do wypluwania, stosujemy trik ze smarowanie okolicy nosa, tak jak w przypadku pigułek. Jaki jest Ragdoll?

W podobny sposób możemy podać leki w płynie, używając do tego strzykawek jednorazowych. Nie otwieramy kotu pyszczka, lecz wylotem strzykawki lekko odsuwamy wargę w kąciku i ostrożnie, po kropli, robiąc przerwy, podajemy odpowiednią ilość leku.

Nie należy przy tym zbytnio odchylać kotu głowy, ponieważ może się zachłysnąć płynem.

Podawanie leków w formie czopków

Leki w formie czopków doodbytniczych należy stosować po wypróżnieniu.  Czopek, oczywiście odpowiedniej wielkości, dobrze jest potrzeć olejem, wtedy łatwiej go będzie zaaplikować. Po tym zabiegu należy kotu ograniczyć możliwość poruszania się, ponieważ inaczej może wypchnąć czopek.

jak-podać-kotu-tabletkę

Podawanie leków na skórę

Podawanie leków do użytku zewnętrznego, na skórę, stwarza dość dużo problemów. Kot natychmiast zlizuje z futerka wszystkie zanieczyszczenia. Lek nie może wtedy oddziaływać zewnętrznie, natomiast powstaje niebezpieczeństwo kłopotów trawiennych, a nawet zatrucia. Nałożenie opatrunku mija się z celem, bo zwinny kot szybko go zrzuci. Preparaty, zwłaszcza przeciwko pasożytom, stosowane na sierść i skórę w postaci roztworów, kąpieli lub w sprayu należy podawać ściśle według instrukcji producenta i stosować tylko te, które nie są toksyczne i są przeznaczone dla kotów.

Stosuje się również leki w postaci kropli umieszczanych w okolicy karku, u nasady szyi (spot on), gdzie zwierzę nie dosięga językiem. W ciągu kilku godzin preparat jest wchłaniany przez skórę, a następnie działa i po określonym czasie jest usuwany z ustroju. W okresie wchłaniania leku (około kilku godzin) należy odseparować kota od innych osobników, które mogłyby zlizać preparat.

Podawanie leków w iniekcji

Zastrzyki powinien robić wyłącznie lekarz lub technik weterynarii. Wyjątkiem może być konieczność systematycznego, codziennego podawania na przykład insuliny. W takim przypadku lekarz może nauczyć właściciela odpowiedniej metody robienia zastrzyku. Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów.

Jak podać kotu tabletkę?

Podanie kociakowi tabletki może być wyzwaniem dla wielu opiekunów zwierząt, ale nie musi być stresującym doświadczeniem ani dla kota, ani dla właściciela. W naszym artykule przedstawiliśmy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak skutecznie podać tabletkę kotu, zachowując przy tym spokój i komfort dla obu stron.

Zaczynamy od przygotowania, omawiając różne techniki, w tym ukrywanie tabletki w przysmakach lub żywności, jak również techniki bezpośredniego podawania tabletki. Podkreślamy znaczenie zachowania cierpliwości i delikatności podczas tego procesu, aby uniknąć stresu u kota.

Przedstawiamy również kroki postępowania w przypadku kociej oporu lub trudności z podaniem tabletki, wskazując na alternatywne metody, takie jak używanie specjalnych aplikatorów do tabletek lub konsultowanie się z weterynarzem w przypadku potrzeby.

Nasz cel to zapewnienie właścicielom kotów praktycznych i skutecznych wskazówek dotyczących podawania leków swoim pupilom, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie. Podaruj Fundacji Vet-Alert 1,5% podatku. Jak podać kotu tabletkę? Zachęcamy do lektury i dzielenia się własnymi doświadczeniami w komentarzach!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top