choroby odzwierzęce

Choroby odzwierzęce

Choroby odzwierzęce

Spis treści:
  Add a header to begin generating the table of contents

  Choroby odzwierzęce, inaczej zoonozy. To choroby, które mogą przenosić się ze zwierząt na człowieka. Niektóre są wspólne dla zwierząt i dla ludzi, i wtedy przeniesienie może nastąpić w odwrotnym kierunku.

  Choroby odzwierzęce dotyczące kotów

  kocie-zoonozy

  Wśród chorób, którymi możemy zarazić się od kotów wyróżniamy:

  Wścieklizna

  Są na nią podatne wszystkie ssaki, do zakażenia dochodzi w wyniku pokąsania przez zakażone zwierzę. U człowieka objawia się poważnymi zaburzeniami neurologicznymi i prowadzi do śmierci. Zalecane jest szczepienie kotów przynajmniej raz na trzy lata. W Polsce szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie jest nieobowiązkowe.

  Campylobakterioza

  Podatne są wszystkie ssaki i ptaki, do zakażenia dochodzi przez kontakt z zakażonym kałem. U człowieka objawia się kłopotami żołądkowo-jelitowymi. 

  Zapobieganie to sumienne przestrzeganie zasad higieny. Na szczęście u kotów występuje bardzo rzadko.

  Choroba kociego pazura

  Podatny jest człowiek i pozostałe kręgowce, do zakażenia dochodzi w wyniku pogryzienia lub podrapania przez kota.

  U człowieka objawia się wrzodami, gorączką, posocznicą. By jej zapobiec, należy odkażać rany powstałe w wyniku skaleczeń pazurami.

  Salmonelloza

  Podatne są wszystkie ssaki, ptaki i płazy, do zakażenia dochodzi w wyniku zetknięcia z zakażonym kałem.

  Objawy u człowieka to kłopoty trawienne. Prewencją jest odpowiednia higiena.

  Lamblioza (giardioza)

  Podatna jest większość ssaków i wiele ptaków, do zakażenia dochodzi po zetknięciu z zakażonym kałem. Objawy u człowieka to rozwolnienie. Środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie zasad higieny. U kotów pojawia się rzadko (w odróżnieniu od psów).

  Inaczej grzybice skóry, podatne są wszystkie ssaki, do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu.

  U człowieka pojawia się w postaci zmian skórnych. Zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad higieny. Profilaktycznie można zastosować dedykowaną dla kotów szczepionkę.

  zoonozy-toksoplazmoza

  Toksoplazmoza

  Podatne są praktycznie wszystkie ssaki, przenosi się poprzez mięso niepoddane obróbce termicznej. Tylko koty mogą przenosić toksoplazmozę poprzez kał. Objawy u człowieka to osłabienie, gorączka. osłabienie mięśni, płuc, węzłów chłonnych. U kobiet ciężarnych wywołuje poronienie lub wady wrodzone płodu. 

  Zapobieganie polega na przestreganiu zasad higieny.

  Larwa wędrująca

  Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym kocich glist. Przeniesienie następuje w wyjątkowych wypadkach przez jaja glist znajdujące się w ziemi. Objawy u człowieka są zależne od miejsca zagnieżdżenia się i otorbienia wędrującej w jego ciele larwy.

  zapobieganie to przestrzeganie zasad higieny i regularne odrobaczanie kotów.

  Pchły

  Podatne są wszystkie ssaki. Objawy u człowieka to świąd skóry i bąble. Zapobieganie to utrzymywanie czystości i systematyczne odpchlanie kotów.

  Świerzbowce

  Koci świerzb nie jest typowy dla innych ssaków, ale u człowieka może wywoływać miejscową reakcję skórną. Do zakażenia dochodzi w brudnym otoczeniu, przez częsty kontakt z chorym kotem.

  Przeciwdziałanie to utrzymywanie czystości, leczenie chorych zwierząt i profilaktyczne stosowanie preparatów przeciw pasożytniczych.

  Gruźlica

  Kot może zarazić się od chorego człowieka i stać się później źródłem infekcji. Na naszym obszarze gruźlica rzadko występuje.

  Trichinelloza

  Żywicielem ostatecznym tego pasożyta są świnie oraz dziki. Kot może się zarazić po zjedzeniu zakażonego mięsa. w ten sam sposób, jedząc dziczyznę, może zarazić się człowiek. 

  Echinokokoza

  Żywiciel ostatecznym są koty i psy. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny może spowodować zarażenie człowieka poprzez kał zwierząt. Zapobieganie to regularne odrobaczenie.

  Choroby odzwierzęce

  Choroby odzwierzęce stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia zarówno zwierząt, jak i ludzi. W naszym artykule opisaliśmy różnorodność tych schorzeń oraz ich wpływ na społeczeństwo i ekosystemy.

  Omawiamy nie tylko popularne choroby, takie jak wścieklizna czy ptasia grypa, ale również te mniej znane, ale równie istotne dla zdrowia publicznego. Wychodzimy poza granice pojedynczych gatunków, analizując zjawisko zoonoz, czyli chorób przenoszonych z zwierząt na ludzi.

  Przybliżamy również strategie zapobiegania i kontrolowania tych chorób, w tym szczepienia, higienę, oraz monitorowanie zdrowia zwierząt hodowlanych i dzikich.

  Naszym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z chorobami odzwierzęcymi oraz promowanie odpowiedzialnego podejścia do zdrowia zwierząt i ludzi. Wesprzyj naszą działalność. Zapraszamy do lektury i dyskusji na ten temat!

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to Top
  Skip to content