pies-niedoczynność-tarczycy

PIES FAFIK NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

27 MARZEC 2022 r.

PIERWSZA WIZYTA

Opiekunowie psa Fafika pojawili się w naszym Gabinecie w celu konsultacji pogłębiających się od około trzech lat zmian skórnych.

Fafik to średniej wielkości kundelek, który od dziewięciu lat mieszka ze swoimi opiekunami. Pies jest regularnie odrobaczany i szczepiony oraz jest karmiony dobrej jakości suchą karmą.

W 2019 roku Fafikowi zaczął łysieć ogon, a skóra na ogonie zmieniła swoją strukturę. Pojawił się ciemny pigment, a skóra była zimna w dotyku i wydawała się cienka jak pergamin.

W następnej kolejności podobne zmiany pojawiły się nad nosem. Sierść Tofika zmieniła się na szczenięcą, wełnistą. Tofik przestał interesować się spacerami, jedyne co go interesowało to jedzenie – po którym szybko przybierał na wadze, oraz spanie.

Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania klinicznego postanowiliśmy wykonać badanie krwi, z uwzględnieniem zaburzeń hormonalnych.

28 marzec 2022 r.

BADANIE KRWI

Kolejnego dnia opiekunowie pojawili się z przegłodzonym Fafikiem na pobraniu krwi do badań. Już wieczorem otrzymaliśmy wyniki.

wyniki-niedoczynność-tarczycy
DIAGNOZA:
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

29 MARZEC 2022 r.

ROZPOCZĘCIE LECZENIA

Tak słabych wyników hormonów tarczycowych (T4 i fT4) jeszcze nie widzieliśmy. Taka zaawansowana niedoczynność tarczycy doprowadziła do niedokrwistości nieregeneratywnej. Z naszego doświadczenia wynikało, że poprawa funkcjonowania tarczycy poprawi także wyniki morfologii. 

Rozpoczęliśmy leczenie Fafika preparatem zawierającym analog hormonu tarczycy, lewotyroksynę sodową. Początkowo w dawce 10 mikrogramów na kilogram dwa razy dziennie.

Umówiliśmy się na kontrolne badanie za cztery tygodnie.

25 KWIECIEŃ 2022 r.

WIZYTA KONTROLNA

Minęły cztery tygodnie od rozpoczęcia leczenia i znowu powitaliśmy Fafika w naszym Gabinecie. Już na oko widać było, że wysmuklał, był też żywszy i bardziej zainteresowany otoczeniem. Ubytek wagi wynosił 2 kg, przy nie zmienionej ilości pożywienia. Opiekunowie stwierdzili, że Fafik nie ma już takiego smutnego wyrazu „twarzy”. 

31 lipiec 2022 r.

WIZYTA KONTROLNA

Minęły cztery miesiące od rozpoczęcia leczenia i znowu powitaliśmy Fafika w naszym Gabinecie. Prawie go nie poznaliśmy: nos i ogon ładnie zarosły sierścią, a waga prawie osiągnęła normę. Fafik jest aktywnym, pełnym życia psem. Leczenie będziemy kontynuować, a następną wizytę kontrolną wyznaczyliśmy za 6 miesięcy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content