Pies FAFIK niedoczynność tarczycy

Pies FAFIK niedoczynność tarczycy

27 MARZEC 2022 r.

PIERWSZA WIZYTA

Pies FAFIK niedoczynność tarczycy. Opiekunowie psa Fafika pojawili się w naszym Gabinecie w celu konsultacji pogłębiających się od około trzech lat zmian skórnych.

Fafik to średniej wielkości kundelek, który od dziewięciu lat mieszka ze swoimi opiekunami. Pies jest regularnie odrobaczany i szczepiony oraz jest karmiony dobrej jakości suchą karmą.

W 2019 roku Fafikowi zaczął łysieć ogon, a skóra na ogonie zmieniła swoją strukturę. Pojawił się ciemny pigment, a skóra była zimna w dotyku i wydawała się cienka jak pergamin.

W następnej kolejności podobne zmiany pojawiły się nad nosem. Sierść Tofika zmieniła się na szczenięcą, wełnistą. Tofik przestał interesować się spacerami, jedyne co go interesowało to jedzenie – po którym szybko przybierał na wadze, oraz spanie.

Po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania klinicznego postanowiliśmy wykonać badanie krwi, z uwzględnieniem zaburzeń hormonalnych.

Pies FAFIK niedoczynność tarczycy

28 marzec 2022 r.

BADANIE KRWI

Kolejnego dnia opiekunowie pojawili się z przegłodzonym Fafikiem na pobraniu krwi do badań. Już wieczorem otrzymaliśmy wyniki.

wyniki-niedoczynność-tarczycy
DIAGNOZA:
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

29 MARZEC 2022 r.

ROZPOCZĘCIE LECZENIA

Tak słabych wyników hormonów tarczycowych (T4 i fT4) jeszcze nie widzieliśmy. Taka zaawansowana niedoczynność tarczycy doprowadziła do niedokrwistości nieregeneratywnej. Z naszego doświadczenia wynikało, że poprawa funkcjonowania tarczycy poprawi także wyniki morfologii. 

Rozpoczęliśmy leczenie Fafika preparatem zawierającym analog hormonu tarczycy, lewotyroksynę sodową. Początkowo w dawce 10 mikrogramów na kilogram dwa razy dziennie.

Umówiliśmy się na kontrolne badanie za cztery tygodnie.

25 KWIECIEŃ 2022 r.

WIZYTA KONTROLNA

Minęły cztery tygodnie od rozpoczęcia leczenia i znowu powitaliśmy Fafika w naszym Gabinecie. Już na oko widać było, że wysmuklał, był też żywszy i bardziej zainteresowany otoczeniem. Ubytek wagi wynosił 2 kg, przy nie zmienionej ilości pożywienia. Opiekunowie stwierdzili, że Fafik nie ma już takiego smutnego wyrazu „twarzy”.  Problemy skórne? Sprawdź, czy to nie atopia.

31 lipiec 2022 r.

WIZYTA KONTROLNA

Minęły cztery miesiące od rozpoczęcia leczenia i znowu powitaliśmy Fafika w naszym Gabinecie. Prawie go nie poznaliśmy: nos i ogon ładnie zarosły sierścią, a waga prawie osiągnęła normę. Fafik jest aktywnym, pełnym życia psem. Leczenie będziemy kontynuować, a następną wizytę kontrolną wyznaczyliśmy za 6 miesięcy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content