17 styczeń 2022 r.
Kot przepuklina przeponowa. Kulfon* urodził się w hodowli kotów brytyjskich. W wieku sześciu tygodni wraz z rodzeństwem zaczął eksplorować otoczenie. Wówczas jego opiekunów zaniepokoił przyspieszony oddech oraz szybsze męczenie się podczas zabawy.
Poza tym Kulfon rozwijał się prawidłowo, miał apetyt oraz normalnie przybierał na wadze.
Hodowcy umówili się na wizytę w naszym Gabinecie Weterynaryjnym, aby zbadać Kulfona i znaleźć przyczynę jego dolegliwości.
Po badaniu klinicznym postanowiliśmy wykonać prześwietlenie klatki piersiowej. Okazało się, że była to dobra decyzja, gdyż na prześwietleniu widać było jelita przemieszczone z jamy brzusznej do klatki piersiowej.
*imię kota zmienione
Kot Przepuklina Przeponowa
10 luty 2022 r.
Podczas drugiej wizyty wraz z opiekunami Kulfona ustaliliśmy plan leczenia. Zadecydowaliśmy, że poczekamy aż Kulfon osiągnie wagę przynajmniej 1,5 kg i będzie dwukrotnie odrobaczony i zaszczepiony.
Z powodu choroby opiekunów termin wykonania operacji nieco się przedłużył.
04 KWIECIEŃ 2022 r.
Kulfon waży już ponad 2 kg, wykonujemy kontrolne prześwietlenie i kwalifikujemy go do operacji. Pozostaje tylko do ustalenia termin i dogranie szczegółów późniejszej opieki. Ze względu na to, że nie wiemy jak duży jest ubytek w przeponie zamawiamy siatkę przepuklinową, aby użyć jej w razie potrzebie.
Umawiamy kulfona na sobotę 09 kwietnia, przy czym ten dzień służy na odpowiednie przygotowanie dietetyczne i farmakologiczne do operacji, która ma się odbyć następnego dnia w niedzielę.
Kot Przepuklina Przeponowa
10 KWIECIEŃ 2022 r.
Wreszcie nadszedł ten dzień. Życie Kulfona jest w naszych rękach. Wszystkie przygotowania zakończone i o 10 przystępujemy do działania.
Najpierw dajemy Kulfonowi premedykację (potocznie: “głupiego jasia”).
Po zaintubowaniu i podaniu narkozy przystąpiliśmy do operacji. Do przepony postanowiliśmy uzyskać dostęp od strony jamy brzusznej: wykonaliśmy cięcie powłok od mostka w dół. Po założeniu automatycznych rozwieraczy zobaczyliśmy, że większość jelit cienkich oraz płat wątroby wraz z pęcherzykiem żółciowym znajdują się w klatce piersiowej.
Usunięcie jelit z terenu klatki piersiowej nie stanowiło większego problemu, gorzej było z wątrobą, która zdążyła się przyrosnąć do opłucnej. Delikatnie odpreparowaliśmy zrosty, usunęliśmy zawartość pęcherzyka żółciowego i wreszcie mogliśmy ocenić wielkość ubytku w przeponie.
Jak się spodziewaliśmy był on dosyć spory, ale na szczęście udało się nam zbliżyć brzegi bez konieczności użycia siatki przepuklinowej.
Aby zapobiec zapadaniu się płuc i wytworzyć podciśnienie w klatce piersiowej przez cały zabieg Kulfon był mechanicznie wentylowany.
Po założeniu dwóch pięter szwów na mięśnie przepony, przepłukaliśmy jamę brzuszną sterylnym roztworem soli fizjologicznej i zszyliśmy rozcięte powłoki.
Na koniec pozostało usunięcie nagromadzonego w klatce piersiowej powietrza i już mogliśmy czekać na wybudzenie się Kulfona z narkozy.
Na szczęście wybudzanie przebiegało bezproblemowo. Cały czas monitorowaliśmy saturację i podawaliśmy tlen i kroplówki.
Cztery godziny po zabiegu Kulfon zjadł pierwszy posiłek i napił się wody. Dzięki lekom przeciwbólowym miał ochotę na zabawę i mizianki.
25 KWIECIEŃ 2022 r.
Po dwóch tygodniach od operacji usunęliśmy Kulfonowi szwy z brzuszka. Wszystko pięknie się zagoiło i nawet zdążyła odrosnąć sierść. Kulfon przybrał na wadze i zmężniał, po wcześniejszych dolegliwościach nie pozostał nawet ślad…
Kot Przepuklina Przeponowa
Kot z przepukliną przeponową, którego życie wisiało na włosku bardzo szybko odzyskał wigor i stał się pełnym życia kociakiem. Kolejny etap w jego życiu to kastracja, którą zniósł bez żadnych powikłań.
Dlaczego warto nas wspierać?
- Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, co oznacza, że darowizny na naszą rzecz można odliczyć od podatku.
- Wszystkie zebrane środki przeznaczamy na cele statutowe fundacji, czyli na pomoc zwierzętom.
- Mamy doświadczony i wykwalifikowany zespół pracowników oraz wolontariuszy, którzy z zaangażowaniem niosą pomoc zwierzętom.
- Współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami, aby wspólnie działać na rzecz dobra zwierząt.
Jak możesz pomóc?
- Przekaż darowiznę na rzecz fundacji. Możesz to zrobić online na naszej stronie internetowej lub wpłacając pieniądze na konto bankowe.
- Zostań wolontariuszem i poświęć swój czas na pomoc zwierzętom.
- Przekaż 1,5% swojego podatku.
- Przekaż nam karmę, akcesoria dla zwierząt lub inne dary rzeczowe.
- Udostępnij nasze informacje w mediach społecznościowych i zachęć innych do pomagania zwierzętom.
Każda pomoc jest cenna i pozwala nam ratować więcej kocich i psich istnień. Razem możemy zrobić wielką różnicę!