Czego dowiesz się z tego wpisu?
Add a header to begin generating the table of contents
Jak Przygotować się Do Wizyty U Weterynarza
Jak przygotować się do wizyty u weterynarza, żeby jak najwięcej skorzystać. Chcielibyśmy, aby poniższe informacje pomogły Ci w pełni wykorzystać wizytę w gabinecie weterynaryjnym.
Opieka Weterynaryjna XXI wieku:
Aktywna, Pozytywna, Integracyjna
Poznaj Dokładnie Swojego Pupila
Jak przygotować się do wizyty u weterynarza? Odpowiedzialny opiekun, będący równorzędnym partnerem w gabinecie weterynaryjnym powinien znać swojego psa lub kota.
- Wiedz, co jest normalne. Nie czekaj, aż Twój Pupil zachoruje, aby dokonać oceny stanu zdrowia.
- Jeśli wiesz, co jest normalne dla Twojego psa, łatwiej będzie Ci rozpoznać, co jest dla niego nienormalne.
- Możesz samodzielnie ocenić następujące elementy:
- tętno,
- temperaturę ciała,
- częstość oddechów,
- masę ciała,
- kolor uszu,
- kolor dziąseł,
- zapach oddechu,
- zapach uszu,
- nawyki wydalania,
- spożycie wody i pokarmu,
- stan zębów,
- obecność wydzieliny z oczu /uszu/sromu/napletka
- okresowo sprawdzaj skórę i wsuwaj dłonie pod sierść, szukając nietypowych grudek lub zmian skórnych.
- naucz się udzielania pierwszej pomocy
Jakie informacje Są Ważne Podczas Wizyty u weterynarza
- Dobrym pomysłem jest również wykonywanie raz w roku podstawowej morfologii krwi (pełnej morfologii krwi) i profilu biochemicznego, aby wiedzieć, jaki jest standard u Twojego zwierzaka, gdy jest zdrowy.
- Pamiętaj, aby zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu swojego pupila, szczególnie jeśli jest to nagła zmiana, ale nie zapominaj też o zmianach stopniowych.
- Umów się na wizytę i przyjdź punktualnie. Pamiętaj, aby poinformować osobę umawiającą się na wizytę o prawdziwym powodzie wizyty. Rutynowa kontrola może zająć tylko 15 minut, a preparaty przeciwpasożytnicze możesz odebrać w recepcji.
- Poważny problem będzie wymagał badania przez lekarza i dodatkowego czasu.
- Jeśli nie możesz przybyć na wizytę, zadzwoń i odwołaj wizytę, ponieważ ktoś inny zwierzak może ucierpieć z powodu braku wolnego terminu.
Jaki Ma Przebieg Wizyta u weterynarza
- W gabinecie bądź odpowiedzialny. Trzymaj psa na smyczy, a kota w transporterze i ogranicz kontakty towarzyskie w poczekalni. Inne zwierzęta mogą cierpieć na choroby zakaźne, niektóre mogą być agresywne, a inne mogą nie potrzebować dodatkowego podniecenia lub niepokoju. Choroba może czasami zmienić zachowanie zwierzęcia i najczęściej nie na lepsze.
- Zwierzęta w poczekalni są zwykle zestresowane, co może zwiększyć częstość występowania agresji. Jeśli wiesz, że Twoje zwierzę ma tendencję do agresji w stosunku do innych zwierząt, zostaw go w samochodzie (przy otwartych oknach i jeśli pogoda na to pozwala) i powiedz recepcjonistce, że poczekasz na zewnątrz, aż lekarz będzie gotowy Cię przyjąć. Możesz nawet zadzwonić i poinformować ich, że jesteś na zewnątrz, i wyjaśnić, dlaczego wolisz nie czekać w środku.
- Prowadź notatki. Zapisuj przebieg i częstotliwości objawów. Przelanie swoich obserwacji na papier pozwoli zaoszczędzić czas i pomoże lekarzowi weterynarii zdecydować, którymi problemami należy się zająć w pierwszej kolejności.
- Jak Przygotować się Do Wizyty U Weterynarza. Jeśli wybierasz się do nowej kliniki, zabierz ze sobą swoją poprzednią dokumentację medyczną.
- Jeśli Twoje zwierzę bierze leki, poznaj nazwę leku, dawkę i częstotliwość dawkowania. Jeszcze lepiej, zabierz ze sobą lekarstwo.
- Jeśli pobrałeś materiały z Internetu, nie dawaj weterynarzowi stosu papierów, zaznacz tylko te fragmenty, które odnoszą się do stanu Twojego pupila.
Jaki Ma Przebieg Wizyta u weterynarza
- Bądź szczery. Weterynarz i personel nie są od tego, aby Cię oceniać. Jeśli podajesz resztki ze stołu, powiedz to. Jeśli aktywność fizyczna Twojego psa polega na wychodzeniu do ogródka, powiedz to wprost i nie zmyślaj o codziennych dwugodzinnych spacerach.
- Ponieważ psy zestresowane i cierpiące częściej gryzą, prosimy o poinformowanie całego personelu, jeśli Twój pies lub kot miał już w przeszłości przypadki gryzienia.
- Jeśli weterynarz uważa, że konieczne jest założenie kagańca lub podanie środków uspokajających, wysłuchaj uzasadnienia.
- Niewłaściwie krępowane zwierzę może zranić siebie, swojego właściciela lub personel kliniki. To nie tak, że weterynarz ci nie ufa, ale kwestie odpowiedzialności uniemożliwiają właścicielom krępowanie własnych zwierząt podczas zabiegów medycznych.
Jak Zachowywać się Podczas Wizyta u weterynarza
- Jak Przygotować się Do Wizyty U Weterynarza. Zadawaj pytania. Nie wahaj się poprosić lekarza weterynarii lub personel o wyjaśnienie instrukcji lub terminologii. Wiele gabinetów wydaje pisemne wskazówki przy wypisie lub na zakończenie wizyty. To pomaga, ponieważ kiedy jesteśmy niespokojni lub wzruszeni, nie zawsze przyswajamy to, co się do nas mówi. Jeśli Twój weterynarz nie robi tego rutynowo, pamiętaj o zabraniu ze sobą notatnika i zapisz, co Ci powiedziano. Poproś weterynarza o sprawdzenie Twoich notatek, aby upewnić się, że wszystko zrozumiałeś (być może zachęci to go do przekazywania w przyszłości pisemnych instrukcji).
- Opuszczając gabinet, upewnij się, że wiesz, czego się od ciebie oczekuje. Na przykład „Ile tabletek mam podać?” „Czy mogę podawać lek z jedzeniem?” „Czy mogę podać kolejną dawkę, jeśli mój pies zwymiotuje?”
- Zapytaj także o pomoc w nagłych przypadkach, gdy Twój pupil potrzebuje natychmiastowej uwagi. Pamiętaj lekarz weterynarii ma obowiązek zapewnienia kontynuacji leczenia. Gdy już zdobędziesz te informacje, dobrym pomysłem może być udanie się do wskazanej całodobowej placówki na próbę, aby wiedzieć, gdzie ona się znajduje, na wypadek konieczności wizyty w nagłym przypadku. Nie ma u Ciebie całodobowej opieki weterynaryjnej – zgłoś tutaj>>
- Stosuj się dokładnie do instrukcji. Jeśli to konieczne, poproś weterynarza o rozpisanie planu leczenia. Antybiotyki należy podawać do czasu wizyty kontrolnej. Wskazówka: oznacza to, że nigdy nie powinno Ci zabraknąć antybiotyków.
Co Po Zakończeniu Wizyty u weterynarza
- Jeśli zwierzę odczuwa ból lub czuje się niekomfortowo, należy podać leki przeciwbólowe. Jednak nie zawsze jest możliwe dokonanie takiej oceny, ponieważ niektóre psy bardzo dobrze ukrywają swój ból. Jeśli można się spodziewać, że Twój podopieczny będzie odczuwał ból ze względu na stan, w jakim się znajduje lub leczenie, jakie otrzymał, bezpieczniej będzie zachować ostrożność i podać psu leki, aby uniknąć niepotrzebnego cierpienia.
- Jak Przygotować się Do Wizyty U Weterynarza. Jeżeli otrzymasz polecenie ograniczenia aktywności swojego zwierzaka, prosimy o ograniczenie aktywności zwierzęcia poprzez chodzenie na smyczy i korzystanie z klatki. (Wskazówka: dobrze, jeżeli w okresie socjalizacji przyzwyczaisz zwierzę do klatki oraz do załatwiania się na smyczy lub do pustej kuwety, w przypadku kota).
- Pamiętaj, aby nie opuszczać wizyt kontrolnych, oraz zawsze skonsultuj się z weterynarzem jeśli problem będzie się powtarzał. Nie zakładaj, że jeśli pierwszy cykl leczenia nie zadziałał, to nic nie zadziała. Jeśli po leczeniu Twoje zwierzę czuje się dobrze, zadzwoń i powiadom o tym lekarza weterynarii oraz personel. Dla odmiany mogą się cieszyć, że otrzymają radosne wieści!
Podsumowanie Wizyty u weterynarza
- Jak Przygotować się Do Wizyty U Weterynarza. Nie oczekuj cudów. Jeśli nie będziesz postępował zgodnie z radami i instrukcjami lekarza weterynarii, nie spodziewaj się, że stan Twojego zwierzaka będzie lepszy. A jeśli zwlekasz zbyt długo z poszukiwaniem pomocy medycznej, pamiętaj o ograniczeniach i zawodności medycyny. To skalpel, a nie magiczna różdżka.
- Pieniądze mają znaczenie. Jak w każdym biznesie, prowadzenie gabinetu kosztuje. Płace, media, sprzęt, ubezpieczenie i utrzymanie budynków to tylko niektóre z wydatków weterynarza. Jeśli problemem są finanse, lekarz może współpracować z Tobą w celu dostosowania planu leczenia. Większość lekarzy weterynarii przedstawi szacunkową wycenę przed wykonaniem usług.
- Jeżeli pojawi się poważne schorzenie, które wymaga szerokiej diagnostyki oraz skomplikowanego leczenia – zawsze domagaj się planu leczenia wraz z szacunkowym kosztorysem. Możesz także rozważyć wykupienie ubezpieczenia zwierzęcia. Dostępnych jest wiele planów, więc rozejrzyj się za takim, który odpowiada potrzebom Twojego psa lub kota.