OD Kiedy uczyć dzieci właściwego podejścia do zwierząt
Najwłaściwszy moment na wpojenie właściwych zachowań to moment, kiedy dziecko zaczyna raczkować i chodzić. Dziecko intensywnie bada otaczający je świat. Przedmiotem zainteresowania są zabawki zwierzęcia, pokarm, miska na wodę i niestety kuweta.
Na nieszczęście zwierząt, małe dzieci nie zdają sobie sprawy z bólu jaki mogą sprawić zwierzęciu gryząc je, wchodząc lub skacząc na nie, kopiąc je, ściskając lub ciągnąc za różne części ciała zwierzęcia. Dziecko może podnieść i rzucić zwierzę, jeżeli uda mu się je schwytać.
Wiele dzieci uwielbia budzenie śpiącego zwierzęcia wrzeszcząc w jego ucho lub stale ścigając je, nie dając mu spokoju
należy uświadomić dzieciom, że zwierzęta to nie żywe zabawki
Dzieci muszą dowiedzieć się, że zwierzęta to żywe istoty odczuwające ból. Nie wystarczy jednak im powiedzieć czego nie powinny robić. Dzieci trzeba nauczyć, żeby zmieniły swoje niewłaściwe zachowanie na akceptowalne przez zwierzę.
Dzieciom należy pokazać, które części ciała zwierzęcia można dotykać i jaka jest akceptowana siła nacisku.

Co musi wiedzieć dziecko?
- Dzieciom należy pokazać, które części ciała zwierzęcia można dotykać i jaka jest akceptowalna siła nacisku.
- Trzeba nauczyć je nie przeszkadzać zwierzętom w czasie odpoczynku lub snu, jedzenia posiłku, czy też gryzienia ulubionej zabawki.
- Należy nauczyć dziecko, żeby nie biegało za zwierzęciem, które od niego ucieka.
- Dziecko nie powinno przytrzymywać zwierząt, które próbują się od nich wyzwolić.
jak to zrobić ?
Przydatne może być odgrywanie scenek z odpowiednim przydziałem ról. Dziecko udaje, że jest psem lub kotem, a osoba dorosła naśladuje dziecko. Jeżeli dziecko nie wykazuje chęci zmiany niewłaściwego zachowania, lepiej byłoby utrzymywać osobno zwierzę i dziecko, do czasu kiedy stanie się ono bardziej dojrzałe i wykaże więcej samokontroli.
Nauka zachowania nie może odbijać się na zwierzęciu
Żadne zwierzę nie powinno niepotrzebnie cierpieć. Każde zwierzę ma granice swojej tolerancji, ale nawet najmilsze, najbardziej cierpliwe może wytrzymać tylko do pewnego momentu. Niewłaściwe jest pozwalanie dziecku na ciągłe nękanie ulubionego zwierzęcia.
gdy zwierzę ma uczyć dziecko odpowiedzialności
Rodzice, którzy zamierzają nabyć zwierzę w celu uczenia odpowiedzialności ich dzieci, powinni ponownie przeanalizować swoje motywacje.
Wasze oczekiwania muszą być realistyczne. Nowe, zwłaszcza młode zwierzę, jest dla naszych pociech atrakcyjne, z reguły przez chwilę. Częściej opieka nad zwierzęciem spada na barki rodziców, zamiast dzieci, które wolą spędzić czas przed komputerem niż na spacerze z psem.

Jakie macie doświadczenia w tym temacie. Piszcie i komentujecie.
Ciekawe informacje. dziękuję